Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır

Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır
Sigarayla Savaşanlar Vakfı’na kayyum olarak atanan Necmettin Güngör, oruç tutan sigara tiryakisinin zaten 14 saat sigara içmediğini, bunu devam ettirmesinin de zor olmadığını belirtti.

Ramazan boyunca kişinin açlığa alıştığı gibi sigarasızlığa daalışabileceğini vurgulayan Güngör, “Bunu devam ettirmek çok zor değil. Bazı pratik kurallara uyarak, bu alışkanlıktan kolayca vazgeçilebilir” dedi.

Güngör, iftar menüsünde değişikliklerle sigarayı bırakmanın kolaylaşacağını vurguladı:

“Ramazan ayında sigarayı bırakmak isteyenlerin, iftarda et yerine sebze yemeğini tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Sebze yemek, kişinin sigara isteğini azaltacaktır. Ramazanda evden özellikle nikotin bakımından zengin olan patlıcan ve marul eksik edilmemeli, iftarda bu yiyecekler tercih edilmelidir.

Yine yemeğin ardından yenilebilecek siyah kuru üzüm de nikotin ihtiyacını karşılayacak güçtedir.”

Yemeğin ardından sigarayı çağrıştırabilecek çay, kahve gibi içeceklerin içilmemesi gerektiğini belirten Necmettin Güngör, bunun yerine bitki çayları ve meyve sularının tercih edilmesini önerdi.

İftarın ardından kişinin küçük pet şişedeki suyunu yanından ayırmaması gerektiğini, sigara içmek istediğinde azar azar suyunu yudumlamasının bu isteğini gidereceğini vurgulayan Güngör, iftardan sonra sıkıntı ve sigara içme isteği belirdiğinde, bulunulan mekanın ve meşgalenin değiştirilmesinin de büyük yararı olacağını belirtti.

Güngör, “Örneğin evinde televizyon seyrederken canı sigara içmek istediyse balkona çıkmalı ya da kitap, gazete okumalıdır” dedi.

Güngör, sigarayı bırakma sürecinde sigara içen kişilerden ve içilen yerlerden uzak durmanın da yararlı olacağına değindi.

Sponsorlu Bağlantılar

alıntı

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top