Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Sabah Namazı En Geç Ne Zaman Kılınır

Sabah Namazı En Geç Ne Zaman Kılınır

Sponsorlu Bağlantılar

Sabah Namazı En Geç Ne Zaman Kılınır
Sabah namazının normal vakti imsak ile güneş arasıdır.Mesela imsak vakti saat 4:00 ‘te giriyorsa bu vakit sabah namazının başlangıcıdır.Yine takvimde “güneş” adında bir bölüm vardır.Bu da faraza 6:00 olsun.İşte sabah namazı bu örneğe göre saat 4:00 ile 6:00 arasında kılınmalıdır.Burada verdiğimiz saatler örnek olsun diye verilmiştir. Senenin her günü bu vakitler değişmektedir.
:
Sabah namazını imsak ile güneş vakitleri arasında kılamayan kişi güneş doğduktan sonra 45-50 dakika bekler.Çünki güneşin doğduğu andan itibaren takip eden 45-50 dakikalık süre kerahet vaktidir.Bu vakitte hiç bir namaz kılınmaz.Kerahet vakti geçtikten sonra sabah namazının kazası sünnetiyle birlikte yapılır.Bunun vakti de; güneşin doğmasından sonraki kerahet vaktinin bitmesinden öğle namazından 45 dakika öncesine kadardır.Çünki, öğle namazından 45 dakika önce de yine kerahet vaktidir.
Eğer elimizde imkan olmaz ve sabah namazının kazası öğleden sonraya kalırsa bu durumda sadece farz kaza edilir.


Uyku,baygınlık,ölüm,savaş gibi haller dışında hiç bir durum namazın kazaya bırakılmasına sebep teşkil etmez…

alıntı

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan

Bir yorum

  1. Bireysel olarak bu bilgilerden çok faydalandım.Namaz,oruç,hadıs,Ayet tefsiri ve islami içtihad içerikli bilgilerin e postama gönderilmesi rica olunur.Allah sizlerden razı olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top