Perşembe , Kasım 20 2014
Son Haberler
Anasayfa / Meslekler / Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi,

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Hastane yöneticisi (müdür) sağlık kurumlarında çeşitli etkinliklerin düzenlenme ve yürütülmesinde gerekli personel araç ve gerecin sağlanması sağlık ve muayene ücretlerini saptayacak eleman olarak yetiştirilir. Doktorlar hemşireler ve sağlık personeliyle iyi ilişki kurabilen sabırlı anlayışlı hoşgörülü ve soğukkanlı bireyler olmaları ayrıca insanlara yardım etmekten zevk duymaları gerekmektedir.

Programın Amacı: Sağlık kurumları işletmeciliği programının amacı çeşitli sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sağlık kurumları işletmeciliği programında matematik bilgisayar ekonomi işletme istatistik hukuk özgür kuramı ve tasarımı tıbbi sosyoloji sağlık işletmelerinde finansal yönetim insan kaynakları yönetimi sağlık politikası ve planlaması sosyal politika ve sağlık sigortacılığı sağlık ve etik koruyucu sağlık hizmetleri yönetimi gibi dersler okutulmaktadır. Bu programda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Gereken Nitelikler: Sağlık kurumları işletmecisi olmak isteyenlerin matematik ekonomi ve işletme konularına ilgili ve bu alanda başarılı analitik düşünme problem çözmebaşkalarını etkileme ve yönlendirme yetenekleri gelişmiş insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sağlık kurumları işletmeciliği programını bitirenlere “Sağlık Kurumları İşletmecisi (Yönetici)” ünvanı verilir. Sağlık kurumları işletmecisi sağlık kurumlarının personel ihtiyacının karşılanması personelin verimli bir şekilde çalıştırılması gereken araç-gereç vb. satın alınması çalışmalarının planlanması ve etkin bir biçimde yürütülmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Sağlık kurumları işletmecileri kamu üniversite vakıf hastanelerinde özel hastanelerde rehabilitasyon merkezlerinde Emekli Sandığı Bağkur SSK gibi kuruluşların sağlık sigortası ile ilgili birimlerinde özel sigorta şirketlerinde ilaç tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Sağlık kurumlarının özelleştirilmesi veya resmi kuruluşlarının çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi gereğinin giderek daha fazla hissedilmesi ile bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinme artacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /saglık kurumları işletmeciliği nedir

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top