Perşembe , Ekim 23 2014
Son Haberler
Anasayfa / Meslekler / Sanat Tarihi Bölümü Mezunları ne iş Yapar

Sanat Tarihi Bölümü Mezunları ne iş Yapar

Sponsorlu Bağlantılar

Sanat Tarihi Bölümü Hakkında Bilgi

 Sanat Tarihi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölümde Türk Sanatı temel alınarak İslam ve Dünya Sanatının eğitimi ve öğretimi yapılır. Bölümden mezun olanların çalışma alanları son derece özgün olduğundan genellikle iş bulma imkanları sınırlıdır. Mezunlar Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü MTA müzeler ve turizm kuruluşlarında görev almaktadırlar.

Programın Amacı: Sanat tarihi programının amacı Türkiye’de ve dünyada üretilmiş sanat eserlerini kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sanat tarihi programında İslam sanatı batının ve çağımızın sanatı eleştiri ve yöntembilim teknik resim fotoğrafçılık Türk süsleme sanatları minyatür sanatı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Sanat tarihi programında okumak isteyenlerin her şeyden önce güzel sanatlara ve sosyal bilimlere ilgili uyarıcılar arasındaki farkları algılayabilme ve analitik düşünme gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sanat tarihi programını bitirenler “Sanat Tarihçisi” ünvanı ile görev yaparlar. Sanat tarihçisi resim minyatür mimarlık eserleri gibi sanat eserlerini değerlendirir korur ve tanıtır halkta sanat sevgisinin gelişmesi ve tarihi eser kaçakçılığına karşı halkın uyanık olması için konferanslar verir yayınlar yapar. Sanat tarihçilerinin iş çevreleri genellikle müzelerdir. Ancak sanat tarihçileri geçmiş devirlerden kalma sanat eserlerinin ortaya çıkarılmasına katıldıklarından zaman zaman arazide çalışmak zorunda kalabilirler. Müzelerde çalışan sanat tarihçileri müzeye gelen eserleri geliş yollarına göre sınıflandırır kayıtlarını tutar depolanmasını ve halka uygun yer ve zamanlarda sunulmasını sağlarlar.

Çalışma Alanları: Sanat tarihçileri Vakıflar Genel Müdürlüğü MTA Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlar (müzeler) turizm kuruluşları gibi kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Öğretmenlik sertifikası almış olanlar orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /sanat tarihi bölümü mezunları ne iş yapar/sanat tarihi mezunları ne iş yapar/sanat tarihi bölümü mezunu ne iş yapar/mutfak sanatlarından mezunlar ne iş yapar/sanat tarihi bölimü mezununun yapacagı iş

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top