Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Nedir?

Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

 Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Nedir?

Sanat  en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayalgücünün ifadesi olarak  anlaşılır. Sanat sözcüğü genelde görsel sanatlar anlamında kullanılır.  Sanat, insanlığın evrensel bir değeridir ve  kısıtlı veya değişik  şekillerde bile olsa her kültürde görülür.

 Sanatçı,  herkesin duyduğunu, herkesin gördüğünü, herkesin hissettiğini, herkesin  düşündüğünü; farklı şekilde duyan, farklı şekilde gören, farklı şekilde  hisseden, farklı şekilde düşünen, farklı şekilde yorumlayan, farklı  şekilde yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni görendir. Bunlara  kendi yorumunu katandır. Kısacası sanatçı, sanatı bizlere ulaştırandır.  Herkes sanatçı olamaz. Yetenek ve sanat yapma isteği ve sevgisi  gereklidir.

Zanaat; Maddi ihtiyaçları karşılamak için yapılan, öğrenimle  birlikte tecrübe gerektiren, pratik bilgi ve el ustalığı ile yapılan  iştir. İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için  yapılan, öğrenimle birlikte deneyim, beceri ve ustalık gerektiren işe  zanaat denir.

Sponsorlu Bağlantılar

 Zanaatçı: beceri ve ustalık gerektiren işi  yapıp ürettiklerini sergileyen ya da satan kişiye verilen isimdir.  Herkes zanaatçı olamaz. Eğitim ve tecrübeye yetenek eklenerek yapılan  iştir.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top