Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Tarih / Şehzade Mustafa’nın Ölümünden Sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın Pişmanlığı
Şehzade Mustafa’nın Ölümünden Sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın Pişmanlığı
Şehzade Mustafanın Ölümü

Şehzade Mustafa’nın Ölümünden Sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın Pişmanlığı

Sponsorlu Bağlantılar

Şehzade Mustafa’nın Ölümünden Sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın Pişmanlığı

Şehzade Mustafanın Ölümü

Şehzade Mustafanın Ölümü

Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleyman’ın Mahidevran Sultan’dan olma oğludur.Şehzade Mustafa: 1515 yılında Mahidevran Sultan’dan dünyaya geldi. Çeşitli sancaklarda, sancak beyi olarak görev yaptı. Tahta geçmek istediği söylentilerinin ardından 6 Ekim 1553 günü, Konya Ereğlisi’nde babası Süleyman tarafından boğdurulmuştur.

Taht yarışında Şehzade Mustafa’yı bertaraf edebilmek için Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından sahte mektuplar ürettiği düşünülür. Bu mektuplar, Şehzade Mustafa’nın babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini ve isyan hareketlerine destekte bulunduğunu gösterir niteliktedir.

Başlangıçta iddialara inanmayan Kanuni Sultan Süleyman güvendiği din alimlerinden tavsiye istedi. Güvenilen bir kölenin efendisinin parasını irtikap ettiğine ve ona karşı bir tuzak kurduğuna ilişkin hayali bir hikayeyle buna k

Sponsorlu Bağlantılar
arşı ne yapılması gerektiğini sordu.Aslında bu, Mustafa’nın isyan hareketlerine başvurduğuna ve babasının tahtına göz diktiğine dair endişelerinin çok uzağındadır.

Şehzade Mustafa’nın ölümü askerler ve halk arasında büyük tepki yarattı. Yeniçeriler, olaydan sorumlu gördükleri Rüstem Paşa’nın çadırına saldırdılar ancak onu bulamadılar. Matem göstergesi olarak öğlen yemeği yemediler ve Rüstem Paşa’nın azlini istediler. Kanuni artan baskı karşısında aynı gün Rüstem Paşa’yı görevden alıp yerine Kara Ahmet Paşa’yı atamak zorunda kaldı.

Şehzade Mustafa’nın katlinden sonra Konya’da olan annesi Mahidevran Sultan ve ailesi Bursa’ya gönderildi. Lakin Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra askerler arasında çıkan Şehzade Mustafa öldüyse oğlu var, tahta o geçer! dedikodularını işiten Kanuni torununun da boğdurulmasını emretti ve 7 yaşındaki Şehzade Mehmed babasının ölümünden bir süre sonra boğularak katledilip Şehzade Mustafa’nın yanına defnedildi.Şehzade Mustafa’nın türbesi, 1555 yılında kardeşi Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır.

Aramalar
    /şehzade mustafanın ölümünden sonra kanuni/ehzade mustafann lm

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top