Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Şeker Hastası Oruç Tutar mı?

Şeker Hastası Oruç Tutar mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Hastası Oruç Tutar mı?
Ramazan ayının yaklaşması ile herkesi bir telaş sarmaya başladı yaz aylarına denk gelen Ramazan orucu oldukça uzun günlerde tutulacak bu durum rahatsızlığı olan kişiler için oldukça düşündürücü.Özellikle Şeker hastalarının merak ettiği önemli bir konu var şeker hastalarının oruö tutup tutamayacakları sorusu uzmanlar bu sorunun yanıtını şöyle veriyorlar;

Oruç tutmak kan şekeri dengesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Kan şekeri ayarının bozulması, bilhassa sık ortaya çıkan kan şekeri düşmeleri oruç tutmaya kalkan şeker hastaları için önemli bir sorundur.

Şeker hastası olan kişi orucunu açtıktan sonra bol bol su içmelidir.Ayrıca Kolalı, şekerli, gazlı içeceklerden uzak durulması gereklidir.Çiğ sebze, salata veya zeytinyağlı sebze yemekleri ile meyve gibi posa-lif oranı yüksek besinlere öncelik verilmesi gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker hastaların oruç tutmasında bir zarar olmadığı gibi, aksine çok faydalar vardır aslında oruç ile diyabetleri yok olabilir ya da en azından daha iyileşebilir. Ama insülin alan şeker hastalarının oruç tutmasında risk bulunmaktadır.İnsülin kullanan şeker hastaları doktorlarına danışarak iftar ve sahur vakitlerinde alacakları insülin miktarını öğrenmek zorundadırlar.

Hakkında Serkan

4 yorum

  1. diyabet tip 1 hastasıyım ve oruç tutuyorum. şekerim ramazanda çok daha iyi. insülin kullanan şeker hastaları oruç tutmak istiyorlarsa insülin miktarını azaltarak oruç tutabilirler. bunun çok faydasını görecekler. 

  2. bir tanıdığım ezan okunduktan sonra yeme içmeye devam ediyor. orucu kabul olurmu?

    • Komşunuzu bu konu hakkında uyardıysanız ve buna rağmen hala devam ediyorsa orucu tutmuş sayılmayacaktır. Çünkü Ezanın okunduğunu duyduğumuz andan itibaren yeme ve içmeye son verilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top