Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Sicak günlerde oruç tutmak

Sicak günlerde oruç tutmak

Sponsorlu Bağlantılar

Sicak günlerde oruç tutmak
Resulullah (s.a.v) buyurmustur ki: “Sicak günlerde oruç tutmak cihattir.”

Yazın şu sıcak günlerinde hepimiz evimizde , işimizde sıcaktan bunalarak zaman geçiriyoruz.Bu sıcaklar devam ederken Ramazan ayıda geldi.Acaba sıcak günlerde orucu nasıl tutacağız diye insanın içinde bir his uyanıyor.Aslında bu düşünce ramazanda oruçlu iken karnımızın açlığından değil sıcak günlerdeki aşırı su ihtiyacımızdan olsa gerek.

Yaz sıcağında oruç günleri, çeyrek yüzyıl önceydi.O günlerde oruç tutanlar sabah uyanır, işe gider çalışır, işten çıkar eve gelir ama oruç açma zamanı gelmezdi.Kavurucu sıcaklarda tarlada çalışanlar için çok zor geçerdi.Maç yapsan dayanılmaz susarsın.Oyun oynasan ibadetin hasar görür.Örgü örsen baş ağrısı.Uyusan anlamı kalmaz.Sohbetle vakit dolmaz.Zor geçerdi .Yola çıkıp tur atanlar mı istersiniz,

‘sevap’ olduğu için iftar sofrasının başında saatlerce bekleyenler mi . “Ah o eski Ramazanlar” diye bir iç çekiş vardır ya bizde…İçindeki serzenişlerin ve özlemlerin tamamı doğru olabilir, ama en gerçekçisi budur.Böyle geçerdi Ramazanlar.İnsanlar susuzluklarından, açlıklarını unuturlardı.Top atılınca da orucu birer sürahi su ile açarlardı.***Bu yıl Müslümanlar yine nispeten aynı hissi yaşayacaklar.Çünkü bu Ramazan, son Ramazan’dan daha sıcak olacak.Gelecek yıl daha zor… Seneye 11 gün daha erken başlayacak.İki yıl sonra orucun yarısından çoğu Ağustos’ta tutulacak.

Farz olan orucun vakti, Ramazan ayının günleridir. Oruç ay takvimine göre tutulur. Bilindiği gibi kameri aylar güneş takvimindeki aylara göre onbir gün önce gelir.
Böylece Ramazan orucuna her yıl onbir gün erken başlandığından Ramazan ayı yaklaşık 33 yılda sıra ile yılın bütün mevsimlerini dolaşmış ve oruç tutacağımız zamanlar da değişmiş olur. Bu durum, Müslüman’ın değişik mevsimlerde oruç tutmasını ve dolayısıyla her mevsimin zorluklarına kendini alıştırmasını ve yoksulların çeşitli mevsim şartlarında çektikleri sıkıntıları anlamasını sağlar.

Bilindiği gibi dünya üzerinde bölgeler arasında önemli farklar vardır. Meselâ; Kuzey yarım kürede kış iken güney yarım kürede yaz hüküm sürmektedir.

Eğer oruç, güneş takvimine göre belirli bir mevsimde tutulsaydı, bazı bölgelerdeki Müslümanlar ömür boyu soğuk mevsimde oruç tutarken bazıları daima sıcak günlerde tutacak, aynı şekilde müslümanların bir kısmı daima uzun günlerde oruç tutarken, bir kısmı da kısa günlerde tutmuş olacaktı.

Böylece bazı Müslümanlar orucu her zaman kolaylıkla tuttuğu halde bazıları da daima güçlük içinde tutmak zorunda kalacaktı.

Orucun, yılın bütün mevsimlerini sıra ile dolaşan Ramazan’da tutulması ile bu sakıncalar ortadan kalkmıştır.

Ebu Bekir ibni Abdurrahman anlatıyor:

“Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemi oruçlu iken sıcaktan dolayı başına su dökerken gördüm.” (Müsned 3:292, 319)

Sıcak yaz günlerde oruç tutarken susuzluğa karşı dayanmak için başa su dökmek, duş almak oruçluyu rahatlatır, günü tamamlamayı kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu şekilde serinlemek hadiste belirtildiği gibi aynı zamanda bir sünnet-i seniyyedir, Peygamberimizin uyguladığı bir yoldur.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top