Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Son Depremler Adıyaman

Son Depremler Adıyaman

Sponsorlu Bağlantılar

 Son Depremler Adıyaman

Adıyamanda yaşanan son depremler için tıklayınız

Depremden nasıl korunuruz kısaca

Depremden nasıl korunuruz,Depremde neler yapmalıyız ,depem neden olur ,Deprem hepimizi korkutan ve tedirgin eden doğal bir afettir.

Deprem sırasında bir çoğumuz soğukkanlılığımızı koruyamaz yapmamamız gereken hareketleri yaparız.Deprem sırasında ilk başta soğunkanlılığımızı korumamız gerekir.

Evde bir kenarda deprem çantası hazırlayıp bulundurmak ilk önlemlerden biridir.Bu çantanın içinde bulunması gerekenler su ,konserve yiyecekler,bisküvi vsdir…Bu deprem sırasında kolay ulaşılabilecek bir yerde bulunmalıdır.Göçük altında kalma durumunda bir süre idare etmesi açısından önemlidir.

Bir başka basit önlem,başucumuzda bir düdük ve fener bulundurmak olacaktır.Herhangi bir arama kurtarma çalışması sırasında çalmak ,yerimizi belli etmek için kullanılacaktır.

Altın üçgen kuralını da unutmamak gerekir.Bu kural nedir?Kanepe veya yatakla dolap arasına çömelmek,çünkü dolap devrilse bile yatağın ya da kanepenin üstüne devrilerek üçgen oluşturacağından arada sağ kalmak mümkün olacaktır.

Eğer hiç bişi yapamıyorsak,yani dışarı kaçma imkanımız yoksa eğer su olan yere kaçmamız  doğru bir hareket olacaktır.Bunlar nerelerdir dersek,mutfak veya banyo zira su olmasının dışında beyaz eşyalarda depremin etkisinden koruyacaktır.Devrilme durumu çok fazla olmadığı için.

Bir başka yöntemde en son çare olarak masa altına uzanmak olabilir.Merdiven ve asansörlere yönelmemek deprem sırasında doğru bir hareket olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Depremsiz günler olmasını umut ederek,bu basit ama hayat kurtaran önlemleri kulak ardı etmemekte fayda olacaktır.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top