Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Sosyolajik açıdan siyaset kurumu nasıldır?

Sosyolajik açıdan siyaset kurumu nasıldır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyolajik açıdan siyaset kurumu nasıldır?
EKLEDİĞİM BİLGİ SORUNUZUN CEVABI HAKKINDA SİZE FİKİR VEREBİLİR DİYE UMUYORUM.. DİĞER BİLİMLERD EİLİŞKİLERİNDE SOSYOLOJİ YOK ÇÜNKÜ.. LİNKLER BİLEREK AKTİF HALDE BIAKILDI TEK TEK İNCELEMENİZ İÇİN.. SOSYOLOJİ VE SİYASETİN İÇ İÇELİĞİ BELİRTİLMİŞ

Siyaset bilimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

. Siyaset bilimi, politika bilimi ya da politoloji, siyasal teorileri ve siyasal teorilerin pratiklerini inceleyen, siyasal sistemlerin ve siyasal davranışlar alanıyla ilgilenen bir sosyal bilim alanıdır.
Siyaset bilimi geçmişte dar anlamda devlet ve iktidar kavramları üzerine araştırmalar yapmaktayken günümüzde, siyasal kararların tahlili, sosyal grupların karar ve etki ilişkilerindeki rolü, siyasal katılma, sosyal yapı ve iktidar ilişkisi, siyasal değişme ve gelişme gibi konuları da incelemektedir.

Çalışma Alanları

Karşılaştırmalı siyaset
Siyasal kuramlar
Uluslararası ilişkiler
Siyasal ekonomi
Toplum yönetimi
Siyasal psikoloji
Siyaset felsefesi
İdeoloji teorisi

Uluslararası İlişkiler

Sponsorlu Bağlantılar

Ana madde: Uluslararası ilişkiler
Uluslararası alanda faaliyet gösteren aktörler arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalı. Uluslararası ilişkiler bir bilim olarak 1919’da, Galler’in Aberystwyth kentinde doğmuş ve ilk yıllarında Britanya’da gelişmiştir. Bu dönemde disipline hakim ekol, idealizmdir. Savaş sonrası ağırlık merkezi A.B.D’ye kaymış, hakim paradigma da realizm olmuştur. 60’lardaki davranışsalcı devrimden etkilenen disiplin daha sonraları pek çok altdala ayrılmıştır. Günümüzde postmodern yaklaşım tarzının benimsenmesiyle uluslararası ilişkiler farklı bir boyut kazanmış, devletler politika üretirken bireysel açılımlara yer vermeye başlamıştır. Liberalizm ve neo-realizmden sonra konstrüktivizm, postyapısalcılık ve bağımlılık çalışmaları en önemli ekolleri ortaya çıkarmıştır. Ayrıca neur-gramsci okulda uluslararası ilişkiler kritik bir bakış açısıyla incelenmektedir.

Aramalar
    /siyaset kurumu nedir

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top