Perşembe , Kasım 27 2014
Son Haberler
Anasayfa / Meslekler / Sosyoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar

Sosyoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar

 Sosyoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Sosyoloji Bölümü Nedir

Bölümde toplumsal davranışlar olaylar ve olgular hemen tüm yönleri ile incelenerek toplumsal kurumların kökenleri gelişmeleri işlevleri ve birbirleriyle olan ilişkileri konularında eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar sosyolog ünvanı ile çalışırlar. Sosyologlar aile suçluluk nüfus bilim (demografi) endüstri ve tarım sorunları köy-kent yerleşmeleri sosyal ekoloji siyaset hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Ülkemizde sosyologlar üniversitede öğretim üyesi olarak ve Dpt Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı Trt ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman danışman ve araştırıcı olarak çalışmaktadırlar.

Programın Amacı: Sosyoloji programının amacı toplumsal kurumlar bunların kökeni gelişmesi işlevi ve birbirleriyle ilişkileri konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyoloji bölümünde genel sosyoloji ve metodoloji kurumlar sosyolojisi uygulamalı sosyoloji sosyometri sosyoloji tarihi sosyal değişme köy sosyolojisi psikoloji felsefe ekonomi hukuk bilgisayar istatistik ve yöntembilim dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Sosyoloji alanında çalışmak isteyenlerin iyi bir gözlemci olmaları araştırma verilerini yorumlayabilmek için soyut ve analitik düşünme ve düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilme yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Sosyoloji programına girmek isteyen bir kimsenin sosyoloji yanında Türkçe tarih coğrafya felsefe ve psikolojiye ağırlık vermesi gerekir. Ayrıca çağımızda birçok sosyal bilimlerde olduğu gibi sosyolojik yöntemleri uygulamak için de matematik gerekmektedir. Bu nedenle sosyolojide yetişmek isteyen bir kimsenin matematiğe de önem vermesi ve bu alanda bilgi sahibi olması zorunlu görünmektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyoloji bölümünü bitirenler “Sosyolog” ünvanı ile görev yapmaktadırlar. Sosyologlar toplumda grup yaşantısı sonucu ortaya çıkan sosyal ilişkileri toplumsal kurumların kökenini ve gelişimlerini belirleyen ilke ve kurallarıtarihsel belgeleri inceleyerek gözlem ve görüşme gibi yöntemlerle sahada araştırmalar yaparak ortaya çıkarmaya çalışırlar; eğitimciler yasa koyucular ve planlama uzmanları için toplum yapısı hakkında bilgi toplar ve bunları yorumlarlar. Sosyologlar aile suçluluk nüfusbilim (demografya) endüstri ve tarım sorunları köy-kent yerleşmeleri sosyal ekolojisiyaset ve hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabilirler

Çalışma Alanları: Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Orman Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkedetoplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyoloji bölümü öğrencileri felsefe ve psikoloji alanında da yeterli düzeyde eğitim gördükleri ve öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilirler.

Aramalar
    /sosyoloji bölümü mezunları ne ıs yapar/sosyoloji bölümü mezunları ne iş yapıyor/sosyoloji mezunları ne iş yapar/sosyoloji mezunu ne iş yapar 2014

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top