Son Haberler
Anasayfa / Meslekler / Süt Ve Süt Ürünleri Mezunu Ne İş Yapar

Süt Ve Süt Ürünleri Mezunu Ne İş Yapar

Sponsorlu Bağlantılar

Süt ve Süt Ürünleri Bölümü Nedir?

Süt ve Süt Ürünleri Bölümü Hakkında bilgi, Süt ve Süt Ürünleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın amacı hayvanlardan süt elde edilmesi ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili işleri yürütecek ara insangücünü yetiştirmektir. Mezunlar devlet sektörüne ya da özel sektöre ait fabrika veya imalathanelerde çalışabilirler veya kendileri süt imalathaneci açabilirler.

Programın Amacı: Süt ve ürünleri programının amacı hayvanlardan süt elde edilmesi ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili işleri yürütecek ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Süt ve ürünleri programında genel mikrobiyoloji zootekni analitik kimya gıda kimyası ve beslenme gıda muhafaza metotları süt kimyası ve gıda mevzuatı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Süt ve ürünleri programında başarılı olmak için biyoloji ve kimya gibi alanlarda başarılı olmak gereklidir. Süt ürünleri alanında çalışacak kişinin ekonomiye özellikle pazarlama konularına ilgi duyması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Süt ve ürünleri programını bitirenlere “Süt Ürünleri Teknikeri” ünvanı verilir. Süt ürünleri teknikeri süt hayvanlarının elle veya makine ile sağılması sütün pastörize edilmesi ve şişelenmesi tereyağ peynir yoğurt süt tozu dondurma gibi süt ürünlerinin üretimi ile ilgil işleri yapar; ürünlerin kalitesini kontrol eder ve pazarlamasını planlar. Süt ürünleri teknikeri bu çalışmalarını ziraat mühendisinin gözetimi altında yürütür.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları: Süt ürünleri teknikerleri devlet sektörüne ya da özel sektöre ait fabrika veya imalathanelerde çalışabilirler veya kendileri süt imalathanesi açabilirler.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top