Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Nedir / Teflon nedir?

Teflon nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Teflon nedir?
Teflon® (PTFE) Nedir? Kimyasal adı Politetrafloretilen olan sentetik bir fluoropolimerdir. Endüstride en çok DuPont firmasının Teflon® markası ile bilinir.
Yapışmazlık özelliği ile gıda sektöründe sıklıkla kullanılırlar. Teflon®, reaksiyona girmeme eğilimi dolayısıyla konteynır ve boru sektöründe reaktif ve aşındırıcı kimyasallara karşı kullanılır. Yağlayıcı olarak kullanılıdığı durumlarda, Teflon® sürtünmeyi düşürür, aşınmayı ve sistemdeki enerji tüketimini azaltır.


Tarihçesi
PTFE, Kinetic Chemicals firmasından Roy Plunkett tarafından 1938 yılında kazara bulunmuştur. Kinetic Chemicals buluşun patentini 1941 yılında almış ve 1944 yılında Teflon® ticari markasının kaydını yaptırmıştır. Teflon®, ticari olarak ilk defa 1946 yılında satılmıştır. 1950 yılında ise Kinetic Chemicals’ın tüm hisseleri DuPont tarafından satın alınmıştır. 1954’te ise Fransız mühendis Marc Grégoire, Teflon® yapışmaz reçine ile kaplı ilk tavasını Tefal® markası ile üretmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikleri
PTFE mükemmel dielektrik özelliğe sahiptir. Bu özellikle yüksek radyo frekanslarında kendini gösterir ve kablolarda yalıtım malzemesi olarak uygun yapıya kavuşur. Kimyasal eylemsizliğinden ötürü; PTFE, kauçuklar gibi çapraz bağ oluşturamazlar. Aşınma mukavemeti ve düşük sürtünme katsayısı ile birçok uygulama sahası bulmaktadır.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top