Cumartesi , Şubat 16 2019
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Termografi Nedir
Termografi Nedir

Termografi Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

 Termografi Nedir

Termografi
Vikipedi, özgür ansiklopedi
infrareddog
Orta-infrared (termal) ışıkta çekilmiş küçük bir köpeğin resmi (sahte renk)
Termografi Nedir
Termografi, termal görüntüleme veya termal video, kızılötesi görüntülemenin bir çeşididir. Termografik kameralar elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölümündeki (kabaca 900–14,000 nanometre veya 0.9–14 µm) elektromanyetik ışınımı tespit ederler ve bu ışınımdan resimler oluştururlar. Kızılötesi ışınım sıcaklıklarına göre tüm cisimlerden salınır. Kara cisim ışıması kanununa göre, termografi görünür aydınlatma olmadan cisimlerin görünebilmesini sağlar. Bir cisim tarafından salınan ışınımın miktarı sıcaklık arttıkça artar, bu yüzden termografi sıcaklıktaki farkları görmemizi sağlar. Termografik bir kamera tarafından görüntülendiklerinde, sıcak cisimler daha soğuk arkaplanların yanında oldukça göze çarpar; insanlar ve diğer sıcak kanlı hayvanlar, gündüz veya gece, çevrede rahatlıkla görülebilir hale gelir. Sonuç olarak termografinin geniş kullanımı tarihi olarak askeri ve gizli servislere bağlanmaktadır.

Termal görüntüleme fotoğrafçılığı bir çok başka kullanımlar bulur. Örneğin, itfaiyeciler onu insanları dumanın içinden bulmak ve yangının merkezini tespit etmekte kullanırlar. Termal görüntülemeyi, güç hatları bakım teknisyenleri aşırı ısınmış, ki bu arızalarının bariz bir işaretidir, bağlantılar ve parçaları, olası tehlikeleri engellemek için kullanırlar. Termal izolasyonda sorun olan yerlerde, inşaat teknisyenleri, ısıtma, soğutma veya iklimlendirmenin verimliliğini arttırmak için, ısı kaçaklarını görebilirler. Termal görüntüleme kameraları aynı zamanda sürücüye yardımcı olması için bazı lüks arabalara da konulmuştur, ilk kez 2000 model Cadillac De Ville’e. Bazı psikolojik aktiviteler, özel olarak insanlardaki ve diğer sıcak kanlı hayvanlardaki tepkiler, termografik görüntülemeyle görüntülenebilir.
Çağdaş bir infrared kameranın görüntüsü ve çalışması sıradan bir kamerayla aynıdır. Kullanıcının kızılötesi spektrumda görmesini sağlama o kadar kullanışlıdır ki kayıtlarının çıktını alabilme çoğunlukla opsiyoneldir. Bu yüzden doğal olarak bir kayıt modülü de opsiyoneldir.
Yükten bağlaşımlı aygıt (CCD) sensörleri yerine, birçok termal görüntüleme kameraları Bütünleyici metal oksit yarı iletken (CMOS) odaksal düzlem dizilimini kullanırlar (FPA). En yaygın tipleri InSb, InGaAs,ve QWIP FPA’lardır. En yeni teknoloji düşük maliyetli ve soğutulmayan mikrobolometre FPA sensörleridir. Çözünürlükleri optik kameralardan oldukça düşüktür, çoğunlukla 160×120 veya 320×240 piksel, en pahalı modellerde ise 640×512 pikseldir. Termografik kameralar diğer görünür alan karşılıklarına göre çok fazla pahalıdırlar ve gelişmiş modellerinde ihraç yasağı vardır. Daha eski bolometreler veya daha hassas InSB modelleri, genellikle minyatür bir Stirling çevrimli veya sıvı nitrojenli; kriyojenik soğutma gerektirirler.

Kızılötesi Film ve Termografi Arasındaki Fark
Kızılötesi film 250°C ve 500°C arasında hassasken, yaklaşık olarak -50°C ‘nin altı ve 2000°C‘nin üstünde hassastır. Bu yüzden kızılötesi filmde bir şeyi göstermek için o cisim 250°C’nin üstünde olmalıdır veya en azından bu kadar sıcak olan bir cisimden gelen ışımayı yansıtıyor olmalıdır. Gece görüş dürbünleri normal olarak, dışarıda uygun olan yıldız veya ay ışığının küçük miktarlarını yükseltir ve sıcaklığı göremez ve tümüyle karanlıkta çalışamazlar.

Termografinin Avantajları

Büyük bir alanın sıcaklığını karşılaştırmak için görünür bir resim elde ederiz,
Hareket eden hedefleri eşzamanlı görüntüleyebiliriz,
Bozulmanın ilk aşamasında olan komponentleri bulabiliriz.
Diğer yöntemler için ulaşılamaz veya tehlikeli alanları ölçebiliriz.

Termografinin Kısıtlama ve Dezavantajları

Kaliteli kameralar pahalıdırlar ve kolayca hasar görürler.
Elde edilen resimleri doğru şekilde yorumlamak tecrübeli kişiler için bile zor olabilir.
Salım güçleri dolayısıyla, doğru sıcaklık ölçümleri çok zordur.
Çoğu kamera ±2% veya daha kötü doğruluğa sahiptirler.
Kızılötesi görüntülemede eğitim almak ve yeterli kalmak zaman harcar.

Uygulamaları

Makinelerde durum izleme
Tıbbi görüntüleme
Araştırma
İşlem (Proses) denetimi
Tahribatsız muayene

Sponsorlu Bağlantılar

Isıl kızılötesi görüntüleyiciler kızılötesi dalgaboyundaki enerjiyi görünür ışık video ekranına dönüştürürler. 0 derece Kelvin’in üzerindeki tüm cisimler ısıl kızılötesi enerji yayarlar bu yüzden pasif olarak tüm objeleri ortam ışığından bağımsız olarak görebilirler. Bununla beraber, birçok ısıl görüntüleyici sadece -50C’den daha sıcak cisimleri görebilirler.
Isıl ışınımın spektrumu ve miktarı cismin yüzey sıcaklığına güçlü şekilde bağlıdır. Bu da bir ısıl kameranın bir cismin yüzey sıcaklığını görüntülemesini mümkün kılar. Bununla birlikte, diğer etkiler, bu tekniğin doğruluğunu kısıtlayan ışınımı etkiler. Örneğin Işınım sadece cismin sıcaklığına bağlı değildir, aynı zamanda cismin salım gücünün de bir fonksiyonudur. Ayrıca, ışınım etraftaki cisimlerden gelir, cisimden yansır ve cisimin ışınımıyla yansıyan ışınım atmosferin soğurmasından da etkilenir.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Sayaç
Besucherzähler
Sayaç
Veritabanına bağlantı sağlanamadı