Cuma , Kasım 21 2014
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Nedir / Türev Piyasalar Nedir?

Türev Piyasalar Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Türev Piyasalar Nedir? ( Derivatives Market )

Türev Piyasalar : İlerideki bir tarihte teslimatı veya nakit uzlaşması yapılmak üzere herhangi bir malın veya finansal aracın bugünden alım satımının yapıldığı piyasalardır.Türev piyasaların tanımı forward, futures, opsiyon ve swap işlemlerinin tamamını içermektedir.

Türev piyasaları; standartlaştırılmış türev işlem sözleşmelerinin vadeli alınıp satıldığı, gerçekleştirilen takasların bir kurum tarafından garanti edildiği, borsa bünyesinde işleyen piyasalardır. Adını, finansal yatırımcıların ihtiyaçlarından türedikleri için almışlardır. Türev piyasaları; Forward, Swap, Futures ve Opsiyon işlemlerini içermektedir.

Türev piyasalarının en temel görevi yatırımcıyı doğabilecek riske karşı korumak ve spekülasyonu (kar elde etme amacı) sağlamaktır. Riske karşı korunma yöntemleri riski tamamen ortadan kaldırmaz ancak riske karşı belirli bir korunma sağlar ve riski yönetilebilir bir hale getirir.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /türev piyasalar nedir

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top