Perşembe , Ekim 23 2014
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Tarih / Türk Medeni Kanunun Önemi

Türk Medeni Kanunun Önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Medeni Kanunun Önemi

Osmanlı devletinde toplumun ihtiyaçlarını “mecelle” (Adli kurallar Kitabı) karşılıyordu.Medeni hukuk konusunda Mecelle’nin yetersizliği,Birinci Dünya Savaşı sırasında anlaşılmış ve değişiklik yapılmasına karar verilmiştir.Ancak,savaştan yenilgiyle çıkınca,bu konudaki çalışmalar kesilmişti.1922 yılında TBMM bu konu üzerinde yeniden çalışmalara başladı.Bu konuda,Batılı devletlerin medeni kanunlar incelendi.İncelemeler sonucu İsviçre Medeni Kanunu’nun alınmasına karar verildi.İsviçre Medeni Kanunu’nun kabul edilmesinin nedenleri şunlardı:
a)Avrupa’daki medeni kanunların en yenisi olması,
b)Sorunlara akılca kolayçözümler getirmesi,
c)İfadesinin sadec ve anlaşılır olması,
d)Kadın – erkek eşitliğine dayanan aile hukukunun iyi düzenlenmiş olması,
TBMM 17 Şubat 1926′da bazı değişiklikler yapılarak Türkçeye çevrilen İsviçre Kanunu’nun bir bütün halinde “Türk Medeni Kanunu” olarak kabul etti.Medeni Kanun,4 Ekim 19262′da yürürlüğe girdi.
Türk medeni Kanunu,Türkiye Cumhuriyeti’nin Batılı ve çağdaş anlayışa yönelmesini sağlaması açısından önem taşır.Medeni Kanun’un getirdiği yenilikler şunlar oldu:
a)Hukuk birliği sağlandı.
b)Vatandaşlar arasında din,mezhep ayrılıkları gözetmeksizin, hak ve ödevler bakımından eşitlik sağlandı.
c)Tek eşlilik sağlandı.
d)Mirasta, kadın-erkek ayrılığı kaldırıldı.
e)Toplumsal hayatta kadın-erkek eşitliği getirildi.
f)Evlenme ve boşanmada belirli şartlar getirmiş, özellikle erkeğin tek taraflı boşamasını kaldırarak boşanmayı hakimin takdirine bırakmıştır.
g)Kadınlar yönetim alanında da 1930 yılında belediye seçimlerine katılma, 1934 yılında da milletvekili seçilebilme haklarını elde etmişlerdir.

- 17 Şubat 1926′da yeni Türk Devleti dünyanın ileri hukuk anlayışına uygun olarak İsviçre Kanunundan faydalanarak “Medeni Kanunu” kabul etti.

Yeni Türk Medeni kanununa göre :
1. Vatandaşlar arasında eşitsizlik kaldırıldı.
2. Kadına sosyal ve siyasal alanda haklar verildi.
3. 1930′da kadına Belediye seçimlerine katılma,
4. 5 Aralık 1934′de milletvekili seçme ve seçilme haklan verildi.
5. Kadın kanun önünde erkekle aynı haklara sahip oldu.
6. Medeni Kanun ile kadınlara ilk defa Türkiye’de dünyadan farklı olarak uygulama getirildi. (Avrupalı kadınlardan uzun süre seçme ve seçilmede önde oldu.)
7. Bu kanuna göre Türk Ceza kanunu, Hukuk ve Ceza Muhakemeleri ve Baro Kanunları çıkartıldı.
8. Türk Medeni Kanunu ile vatandaşlara çoğu kanunlarda önemli haklar tanınmış, bu hakların kavranıp, uygulan­masında daha sonra çıkartılan, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren kanun Soyadı Kanunu gibi kanunlarda da etkili olmuştur.
Bu olay “Yapılan yeniliklerin birbirini tamamlamasıdır.”

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /türk medeni kanunun önemi

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top