Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Biyoloji / Türkiyede Görülen Rüzgar Çeşitleri Ve Özellikleri

Türkiyede Görülen Rüzgar Çeşitleri Ve Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyede Görülen Rüzgar Çeşitleri Ve Özellikleri

Türkiye’de esen başlıca rüzgârlar iki gruba ayrılabilir;

Yönlerine göre rüzgarlar
Özel Rüzgarlar

1 Yönlerine göre Rüzgarlar
1.1 Gündoğusu
1.2 Keşişleme
1.3 Kıble
1.4 Lodos
1.5 Günbatısı
1.6 Karayel
1.7 Yıldız
1.8 Poyraz
2 Özel Rüzgarlar


2.1 Sam Yeli
2.2 İmbat
2.3 Etezyen
2.4 Bora
Gündoğusu

Doğudan esen soğuk ve kuru rüzgâr. Güney Rusya ile Kafkaslar’da yüksek basıncın görülmesi durumunda bu rüzgâr tipi daha çok gözlemlenir. Gündoğusu genellikle yağışın kesilmesine neden olur.

Sıcaklık 24-22°C

Keşişleme

İstanbul yöresinde güneydoğudan esen rüzgâra denizcilerin verdiği addır. Uludağ’ın eski adı olan Keşiş dağının yönüne göre adlandırılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Gündoğusu ve kıble arasında 135 dereceden esmektedir. Bir diğer adı da akyeldir.Samyeli de denir.
Kıble

Güneyden esen, güney yönünü simgeleyen kıbleden ismini alan, oldukça sıcak ve nemli rüzgâr. Orta Akdeniz’de oluşan alçak basınç merkezi Türkiye’de bu tür rüzgârın gözlenmesini sağlayan etkenlerdendir.

Sıcaklık 27-36°C

Lodos

Türkiye’nin batı kesimlerinde, güneybatı yönlerden esen sıcak rüzgâr (İsmi Yunan tanrısı Notos’dan çevirme). Bazen hızı ve hamlesi 60 ile 130 km/s’ye kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemli ve tehlikeli varsayılan rüzgâr tipidir. Bilhassa Marmara Bölgesi’nde deniz ulaşımını açık şekilde etkiler. Görüş mesafesini, içerdiği nem (mikro damlacıklar) nedeniyle yüzde 10 kadar düşürebilir.[kaynak belirtilmeli] Bazen yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur. Yağmur öncesinde ise ılık ve nemli bir ortama neden olabilir. Kıyı erozyonuna neden olan rüzgâr tiplerindendir.

Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınları yaratır. Aynı zamanda, estiği sürece sıcaklıkların da normalin üstünde artmasına neden olan bir rüzgârdır. Zaman zaman Ege, Marmara ve Batı Akdeniz’de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler.

Kabayel ve kumkarası olarak da bilinir. Baş ağrısı yaptığı söylenmekte, ancak bunun bilimsel bir kaynağı bulunmamaktadır.

Sıcaklık 9-12°C

Günbatısı

Batıdan esen sıcak ve nemli rüzgâr. Günbatısı özellikle Türkiye’nin batı kesimlerinde yağışlara neden olur. Marmara ve Karadeniz üzerinden alçak basınç ve cephe sistemlerinin her geçişinde gözlenir ve zaman zaman denizde ve karada yaşamı etkiler.

Sıcaklık 25-29°C

Karayel

Yağmurlu bir dönemi izleyen 2-3 gün boyunca devamlı olarak kuzeybatıdan esen rüzgâr. Balkanlar’ın kuzeyinde, Rusya stepleri içerisinde oluşan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemlerinin geçişi sırasında gözlenen rüzgâr cinsidir.

Esme yönündeki yüksek dağların kuytu taraflarında yamaç aşağı alçalan rüzgâr ısınarak fön tipi rüzgâr etkisi ve özellikleri taşır. Bu yerlerde sıcak, kuru ve hoş bir hava yaratırlar.

Sıcaklık 13-16°C

Yıldız

Kuzeyden esen, ismi kutup yıldızına istinaden yerel balıkçılar tarafından verilen[kaynak belirtilmeli] soğuk rüzgâr. Genellikle Karadeniz ve Marmara denizi üzerinden bir soğuk cephenin geçişinden sonra eser. Yazın serin, kışın ise soğuk hava taşır.

Sıcaklık 8-14°C

Poyraz

Kuzeydoğudan esen bir rüzgâr çeşidi (İsmi Yunan tanrısı Boreas’dan çevirme). Kışın kar ve soğuk getirir. Deniz hafif çalkantılı ve dalga üstünde beyaz köpükler olur.

Sıcaklık -14-9°C

Özel Rüzgarlar

Sam Yeli

Çölden esen rüzgardır.[1] Günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Irak yönünde yani güneydoğu yönünden esen rüzgardır.
İmbat

Yunancadan ya da İtalyanca “İmbatto” sözcüğünden dilimize geçmiş, yazları gündüz denizden karaya doğru esen mevsim rüzgârıdır. [1] Ege Bölgesinde görülür. Deniz meltemidir.
Etezyen

Doğu Akdeniz ve Ege Denizinde kuzeyden esen kuru yeldir. Mayıs-Eylül döneminde etkili olan bu rüzgar, zaman zaman fırtına şeklinde sert eser.[2] Bora

Sponsorlu Bağlantılar

Yağmur getiren sert rüzgar[1]. Kuzey kökenlidir. Bora ismi kimi zaman Poyraz yerine de kullanılır.[2] Aramalar

    /TÜRKİYEDE görülen rüzgar çeşitleri

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top