Perşembe , Ekim 23 2014
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Biyoloji / Yemek Borusunun Görevi Nedir Kısaca
Yemek Borusunun Görevi Nedir Kısaca

Yemek Borusunun Görevi Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek Borusunun Görevi Nedir Kısaca

Yemek borusu nedir
yemek-borusu
Yemek borusu hakkında bilgileri kısaca açıklamaya çalışalım sizlere arkadaşlar. Buradaki bilgiler tabiki bilgilendirme amaçlıdır lütfen en sağlıklı bilgileri uzmana giderek alınız.

Yemek borusu içten dışa doğru çok katlı yassı epitel, enine ve boyuna uzanan düz kaslar ile bağ dokusundan oluşmuştur. Boyu yaklaşık olarak 25 cm, çapı 2 cm kadardır. Yemek borusunun görevi, yutak tarafından yemek borusuna iletilen besinleri mideye yaklaştırmaktır. Yemek borusuna geçen besinler, yukarıdan aşağıya doğru kasılmalara, dolayısıyla boğumlanmaya peristaltik hareket denir.Bu hareketler sindirim kanalı boyunca devam eder. Peristatik hareket denir. Peristaltik hareket mideye doğru değil de ağza doğru olursa kusma meydana gelir. Kusma, beyin tabanında bulunan kusma merkezinin uyarılması ile gerçekleşir.

Tiksindirci kokular, deniz ve araba tutması, zehirli madde yutma, hamilelik gibi etkenler kusma meydana getirebilir. Besin yutmada olduğu gibi kusma sırasında da yutaktan burun boşluğuna ve borusuna açılan kapaklar kendiliğinden kapanır.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /yemek borusunun görevi nedir kısaca/yemek borusu görevi nedir/yemek borusugörevi nedir kısaca/yemek borusunu nasıl koruruz/yemek borusunun görevi nedir kısacası

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top