6 gün savaşları hakkında bilgi verir misiniz?

6 gün savaşları hakkında bilgi verir misiniz?
alltı Gün Savaşı (Arapça:حرب الأيام الستة, Ḥarb al‑Ayyam as‑Sitta veya Arapçaحرب 1967, Ḥarb 1967; İbranice מלחמת ששת הימים, Milhemet Sheshet Ha‑Yamim), diğer adlarıyla “1967 Arap-İsrail Savaşı”, “Üçüncü Arap-İsrail Savaşı”, “Altı Günün Savaşı” veya “Haziran Savaşı”,

5 Haziran 1967’de İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında başlayan ve 6 gün süren savaşa verilen addır. Arap İttifakı’na Irak, Suudi Arabistan, Sudan, Tunus, Fas ve Cezayir de asker ve silah yardımıyla katılmışlardır.[4] İsrail’in kesin üstünlüğü ile bitmiştir. Bu savaştaki önemli olaylardan biri de savaşı gözlemlemek üzere gönderilen USS Liberty adlı bir Amerikan gemisinin İsrail tarafından saldırıya uğramasıdır. Şimdiki birçok sorunun temelini oluşturur. İsrail topraklarını 4 katına çıkarmıştır. İsrail’in BM Kararını uygulamaması sonraki dönemde büyük sıkıntı oluşturmuştur.

İşte gün gün 6 Gün Savaşı:
Birinci gün
1967 yılının 5 Haziran sabahı saatler 7.10’u gösteriken İsrail’den kalkan savaş uçakları radarlara yakalanmamak için çok alçaktan uçtular. Mısır üzerine geldiklerinde de 17 kola ayrıldılar. Hedefleri 17 ayrı üsdeki Mısır uçaklarıydı. Bombardıman sırasında Mısır hava kuvvetlerinin beşte üçü yok oldu. Aynı gün Suriye ve Ürdün savaş uçakları da İsrail bombalarından nasibini aldı.
2. gün
İsrail, Mısır’ın elindeki Gazze’yi ve Sina yarımadasını ele geçirdi. Mısırlı 11 bin 500 askerin çoğu ilerleyen günlerde çölde susuzluktan öldü.
3. gün
Ürdün’e giren İsrail birlikleri Batı Şeria kentlerini teker teker ele geçirdi. Beytüllahim, El Halil, Jenin, Nablus ve… Doğu Kudüs…
İsrail Savunma Bakanı Moşhe Dayan ve Genel Kurmay Başkanı İzak Rabin Doğu Kudüs’e Yahudi halkının sevinç çığlıkları içinde girdi. İsrail halkı önüne gelen askerleri öperken, Dayan, Kubettüs Sahra’nın tepesine çekilen İsrail bayrağının derhal kaldırılması emrini verdi. Ağlama duvarına hücum eden Yahudilere yer açılması için duvarın önündeki ve çoğu Müslümanlara ait evler bir gecede buldozerlerle yerle bir edildi.
Yok edilen evler arasında Arafat’ın çocukluğunu geçirdiği ev de vardı….
4. gün
Birleşmiş Milletler’in ön ayak olduğu ateşkes tanındı
5. gün
Ateşkesi bozan İsrail Suriye’ye ait olan Golan tepelerini ele geçirdi
6. gün
Yeni bir ateşkes yürülüğe girdi ve bugün de süren çatışmalar böylece başlamış oldu.

İSRAİL 2.5 KAT GENİŞLEDİ
68 bin 300 kilometrekarelik bir alanı, Ürdün, Suriye ve Mısır topraklarını işgal eden İsrail sınırlarını altı günde ikibuçuk kat genişletmiş oldu… Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen de İsrail bu toprakları elinde tutmaya devam ediyor. Kudüs, hiç bir devlet tanımasa da sonsuza kadar ve bölünmez başkent ilan edildi.
Dindar Yahudiler bu toprakların ele geçirilmesiyle mesih çağının başladığını duyurdu. Eskiden Yahudilerin Kudüs’ten atılma günü oruç günüyken 1967’den sonra aynı gün şenliklerle kutlanan Kudüs gününe çevrildi.
Savaştan sonraki ilk haftada yaklaşık 200 bin Yahudi yani o zamanki nüfusun onda biri bu yeni ele geçirilmiş topraklara, özellikle de Doğu Kudüs’e hücum etti. Oysa bugün Batı Kudüs’ün taksi sürücüleri Doğu Kudüs’e gitmiyor.
Bölgeye barış gelebilmesi için İsrail’in 1967 öncesi sınırlarına çekilmesi de bütün dünyanın kabul ettiği bir görüş.

PAN-ARABİZM ÇÖKTÜ
1967 savaşı, Pan-Arabizmin önde gelen savunucularından o zamanki Mısır
Devlet Başkanı Cemal Abdül Nasır’ın Tiran boğazını İsrail’e kapatmasıyla
başladı. Bugün bir çok tarihçi Nasır’ın asıl niyetinin savaş başlatmak olmadığı konusunda hem fikir. Nasır Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan’a Arap lideri olduğunu göstermek istemişti.
Bu savaştan sonra Arap politikası da tamamıyla değişti. Artık İsrail’i yok edemeyeceğini anlayan Arap ülkeleri Pan-Arabizmi terk etti. Her ülke İsrail’e kaptırdıkları toprakları geri almanın ayrı ayrı peşine düştü.

FİLİSTİNLİLER ‘BAŞLARININ ÇARESİNE BAKTI’
Filistin sorunun pan Arabizmle çözüleceği fikri de tarihe karışırken, kendi sorunlarını kendileri çözmeleri gerektiğini anlayan Filistinliler de taktik değiştirdi. 1967 savaşından hemen sonra özellikle Batı Şeria’daki İsrail hedeflerine yönelik vur-kaç eylemleri başladı. Bu eylemlerinin büyük bir çoğunluğunu o zamana kadar Mısır’ın denetimi altındaki Filistin Kurtuluş Örgütü’nün çatısı altına girmeyi reddeden El Fetih Örgütü gerçekleştiriyordu.

ARAFAT İSMİ DUYULDU
El Fetih’in başkanının adı 1967 savaşından önce hiç de duyulmayan bir isimdi: Yaser Arafat…
Savaştan bir yıl sonra, İsrail Batı Şeria ve Gazze’de Yahudi yerleşim birimlerinin inşaasına başlarken ve işgali kalıcı bir hale getiriken, Arafat da, bütün Filistinli örgütleri çatısı altında toplayan Filistin Kurtuluş Örgütü’nün başkanlığına seçiliyordu.
Savaştan 35 yıl sonra bugün, İsrail, Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına hala devam ediyor. Arafat’ın liderliğindeki Filistin de 1967 savaşında işgal edilen topraklarda kendi devletletini kurmak için mücadele etmeye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu