Arthur Compton kimdir?

Arthur Compton kimdir?
Amerikalı fizikçi (Wooster, Ohio 1892-Berkeley, Kaliforniya 1962). İlk çalışmalarına Princeton üniversitesinde başladı,

sonra Minnesota üniversitesine geçti, 1920’de Saint Louis, 1923’te Chicago üniversitelerinde fizik profesörü oldu. Dünyanın dönmesi, katıların öz ısıları ve özellikle X ışınlarının incelenmesinde önderlik yaptı. 1923’te, X ışınlarının grafit üzerindeki etkilerini inceleyerek kendi adını taşıyan olayı buldu. Compton olayı, üzerine X ışını düşen hafif atomların etrafa daha büy

Arthur Holly Compton Amerikalı fizikçi (Wooster, Ohio 1892-Berkeley, Kaliforniya 1962). İlk çalışmalarına Princeton üniversitesinde başladı, sonra Minnesota üniversitesine geçti, 1920’de Saint Louis, 1923’te Chicago üniversitelerinde fizik profesörü oldu. Dünyanın dönmesi, katıların öz ısıları ve özellikle X ışınlarının incelenmesinde önderlik yaptı.

1923’te, X ışınlarının grafit üzerindeki etkilerini inceleyerek kendi adını taşıyan olayı buldu. Compton olayı, üzerine X ışını düşen hafif atomların etrafa daha büyük dalga boylu X ışını yaydıklarını açıklar. Bu olay ancak ışığın tanecik teorisi ile açıklanabildiğinden, bu teorinin yeniden ilgi görmesine yol açtı. Bundan sonra Compton kendisini kozmik ışınların incelenmesine verdi, 1934’te girginlik dereceleri ayrı iki grubun varlığını tespit etti.

1927’de C. Th. R. Wilson ile Nobel fizik ödülünü paylaştı. Önemli eserleri: The İntensity af X-Rays, Reflection and the Distribution of Electrons (X Işınlarının Şiddeti, Elektronların Yansıması ve Dağılımı) 1922, X-Rays in Theory and Experiment (Deney ve Teoride X Işınları) 1935.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu