Atatürk’ün doğduğu evin bir benzeri hangi şehirde inşa edilmiştir?

Atatürk’ün doğduğu evin bir benzeri hangi şehirde inşa edilmiştir?
Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1881 tarihinde doğduğu Selanik’te bulunan evidir. Bu ev model alınarak Istanbul ve Ankara’da orijinaline uygun olarak inşa edilmiştir.

ANKARA – Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Evi
Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü etkinlikleri içerisinde, Türk Ulusu’nun Ata’sına sevgi ve saygısının kanıtı olarak Selanik’teki Atatürk Evi’nin aynı plan ve ölçüler içerisinde bir örneği, Ankara Ticaret Odası’nın girişimi ile Çarmıklı kardeşler tarafından Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yaptırılarak 1981 yılı 10 Kasım günü törenle ziyarete açılmıştır. Ayrıca bu etkinlikler içerisinde Tarımcı Atatürk Anıtı da yaptırılmıştır. Atatürk evi, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nce yönetilmektedir.

ISTANBUL – Avcılar Atatürk Evi
Avcılar Ambarlı Mahallesi’nde yaşama geçirilen bu anıtsal eser, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi model alınarak yapıldı. Ali Rüzgar ve Tuncay Gürpınarlı tarafından Atatürk’ün Selanik’teki Evi projelendirildikten sonra, Mimar Müslüm Kaptan tarafından Ankara, Sivas ve Erzurum’da inceleme gezileri yapılarak gerekli bilgi ve dokümanlar toplandı. Orijinaline sadık kalınarak yapılan bu eser için 650 milyar lira harcama yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu