Avea’nın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Avea’nın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
Avea
Türkiye’nin ilk ve tek GSM 1800 operatörü olan Avea, 2004 yılında kurulmuştur. 11 milyonu aşan abonesi ile Türkiye’nin en genç ve yenilikçi mobil iletişim operatörüdür. Yeni nesil şebekesi ile Türkiye nüfusunun 94.5%’ine hizmet veren şirket “Avea” markası ile gerek kurumsal gerekse bireysel hizmetleriyle hızla büyümekte, gerek teknoloji ve altyapıya, gerekse yönetim ve çalışanlarına sürekli olarak yatırım yapmaktadır. 2.426 çalışanıyla, 180 ülkede 488 operatörle serbest dolaşım anlaşması bulunan Avea müşteri ihtiyaçlarını birincil önceliğe yerleştirip, onlara en kaliteli hizmeti sunan öncü şirket olma vizyonu ile müşterilerine son teknolojinin yanı sıra yenilikçi ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş., Türk Telekom’un GSM Operatörü Aycell’in, %51 İş Bankası Grubu ve %49 TİM ortaklığı ile kurulmuş olan İş-TİM ile birleşmesi sonucu, 7 Nisan 2004 tarihinde resmen kurulmuştur. Birleşmeden sonra Aria ve Aycell markalarının TT&TİM çatısı altında devam ettiği kısa bir süreç yaşanmıştır. 23 Haziran 2004 tarihi itibariyle ise birleşmeden doğan sinerjinin ifade edildiği yepyeni “Avea” markası, bu iki markayı temsilen piyasaya sunulmuştur. 15 Ekim 2004 tarihi itibariyle “TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş” ticari ünvanı “Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.” olarak değişmiştir.

GSM sektörünün en genç, dinamik ve alternatif operatörü olan Avea, Türkiye GSM pazarına ciddi bir rekabet ortamı getirmiştir. Türk Telekom’un %55 oranındaki hissesinin özelleştirme süreci Kasım 2005 itibariyle tamamlanmıştır. Özelleştirme sonunda, Oger Telecom Türk Telekom’un %55 hissesine sahip olmuştur. Eylül 2006’da, Türk Telekom, Telecom Italia’ın Avea’daki %40.6 hissesini satın alarak Avea’daki hisse oranını %81,13’e çıkarmıştır. Avea’nın geri kalan %18,87 hissesi İş Bankası’na aittir. Bu hisse paylaşımı doğrultusunda, Oger Telecom Türk Telekom’daki %55 çoğunluk hissesi yoluyla Avea’da kontrole sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu