Çocuğun “bebek nasıl olur?” sorusuna anne-babalar nasıl cevap vermelidir?

Çocuğun “bebek nasıl olur?” sorusuna anne-babalar nasıl cevap vermelidir?
Çocuğunuzun yaşına göre yanıtlar verebilirsiniz. Bu konuları ailesinden öğrenmesi doğrudur, yanlış ve yaşına uygun olmayan yanıtlardan kaçınılmaılıdır. Yaklaşık 2-3 yaşlarından itibaren cinsiyet farkı ve benzeri sorular başlayabilir. 2-3 yaşlarında cinsiyet farkı, 3-5 yaşlarında bebek oluşumu hakkında merakı giderilmeli, buluğ çağı civarında da bu konuların daha detaylandırılması gerekebilir.


Anne, baba, büyükler, bakıcı ya da öğretmenlerde birbirine yakın ifadelerle bilgilenme yapılması yararlıdır. Gerçek dışı ya da korku verecek söylemlerden kaçınılmalıdır. Seni şuradan aldık, şu getirdi yerine anne babanın birbirini sevmesi ve aynı evde oturmaya başlaması anlatılıp, anne karnında büyüdüğü söylenebilir. Sorularını endişe ile ya da kızarak karşılamayın.
Ayıp ya da kötü bir şey sorduğunu sanması yerine, tam öğrenmesi için büyümesi gerektiğini de anlatımlarınıza ekleyebilirsiniz. Çocuğunuz sevginizi ve anne-baba arasındaki sevginin önemini bilsin ve farketsin ama cinsellik yanında yaşanmamalı, çıplaklık ölçülü olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu