Core i7’nin Pin Sayısı Kaçtır?

Core i7’nin Pin Sayısı Kaçtır?
Intel Nehalem ailesinin logolarını ve serinin yeni adını 11 Ağustos 2008’de duyurdu . Intel® Core i7 koyu mavi, Intel® Core i7 Extreme Edition siyah ağırlıklı bir logoya sahip. Bu duyuru ile yeni serinin adı şimdilik “i7 işlemcileri” olarak hayatımıza girecek gibi.

core coreex

Nehalem işlemcilerin en öne çıkan özellikleri şunlardır:

• Socket LGA 1160, LGA 1366 ve LGA 1567 Formları
Nehalem mimarisi ile Socket LGA 775 formu terk edilecek; yerine Socket LGA 1366 formu başlayacaktır. Doğal olarak mevcut tüm anakartlar bu işlemcilerle çalışamayacaktır. Sunucularda LGA 1567, notebooklarda ve notebook işlemcisi çalıştıran masaüstü bilgisayarlarda ise LGA 1160 kullanılacaktır.

• 45 ve 32 nm (nanometre)
İlk Nehalem işlemciler Core 2’ler gibi 45 nm olacak, bir süre sonra da 32 nm Nehalem’ler piyasa çıkacaktır.

• İşlemciye Entegre RAM Kontrolcüsü
AMD’nin Core mimarisine kadar Intel’den önde olmasını sağlayan unsur AMD işlemcilerde RAM’lerin işlemci içinden kontrol ediliyor olması idi; Intel’de ise RAM kontrolcüsü kuzey köprüsünde yer alıyordu. Bu mimari ile birlikte bellek denetleyicisi kuzey köprüsü üzerinden alınıp, işlemcinin için entgre edilecek ve çok ciddi bir performans artışı sağlanabilecek.

• QPI (QuickPath Interconnect) Dahili Veriyolu (Bus Interface)
AMD işlemciler FSB yerine HyperTransport olarak adlandırılan bir veriyolu kullanılıyordu. Intel’de artık işlemcilerin FSB’si değil QuickPath’i olacak. Muhtemelen de “QPI kaç ?” (!) diye sorular sorulacak.

• Çoklu çekirdek teknolojisi
Çift çekirdekten 8 çekirdeğe kadar değişik modeller sunabilecek.

• HT (Hyper Threading) yerine SMT (Simultaneous Multi-Threading) teknolojisi
Firmanın artık üretilmeyen Pentium 4 serisi işlemci ailesinin bazı modellerinde kullanılan HT teknolojisinin geliştirilmiş yeni bir varyasyonu olan SMT ile Nehalem mimarisinde her bir çekirdek aynı anda iki görevi eş zamanlı olarak yerine getirebilecek. Yeni 8 çekirdekli bir Nehalem’de aygıtlarda ve görev yöneticisinde 16 işlemci görünecektir.

• Bazı modellerinde entegre grafik kontrolcüsü (GPU)
AMD şu anda Ati birleşmesinden sonra Fusion adı altında bu teknolojiyi hazırladığını duyurmuştu.

• PIN sayısının artması ve ilave entegreler sebebiyle fiziksel olarak büyüklük

Intel mimarilerde yapılan değişiklikleri farklı “codename” ler ile belirliyor. Aşağıdaki tablo tahmini Nahelam ailesinin yaşam sürecini ve temel özelliklerini gösteriyor. Sıralama piysaya çıkış zamanlanamalarına göre yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu