Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır

Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır

1-Cuma ezanı okunduktan ve ezan duası yapıldıktan sonra,(mikrofonla veya yok ise mikrofonsuz) ”Salati sünnetil Cum’a,Allahümme Salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye anons yapılır.

2-Dört rekat Cumanın ilk sünneti kılınır;imamın sünneti bitirmesini müteakip;Euzu Besmele çekerek,”İnnallahe ve melaiketehû yusallûne alennebiyyiYa eyyühellezîne amenû,sallû aleyhi vesellimu teslima”(Ahzab suresi 56ayet) ayeti okunur ve ardından sesli olarak,”Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye salavat getirilirBu arada imam minbere çıkmaktadır.

3-İmam minberdeki yerini alıp,oturunca,müezzin ayağa kalkar ve iç ezan dediğimiz ezanı okur.Sonunda imam hutbe için ayağa kalkar,müezzin oturur.

4-Hutbe bitince,müezzin tekrar kalkıp,kamet getirir ve Cuma namazı kılınır.

5-Farz namazın sonunda müezzin,her namazdan sonra okunan ”Allahümme entes selâmü ve minkes selâm,tebarekte ya zel celâli vel ikram”ı okur Ardından diğer nafileler kılınır

6-En son kılınan iki rekat vaktin sünneti de tamamlanınca,müezzin her namazın sonundaki tesbihatın aynısını yaparYani;”Sübhanallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekberVelâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm”

7-Burada Ayetel Kürsi, içinden okunur ve ardından tesbihat yapılır33 Sübhanallah,33 Elhamdü lillah,33 Allahü ekber.

8-Tesbihatın bitirilmesi ve dua.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu