Doğru el yıkama nasıl olur?

Doğru el yıkama nasıl olur?
Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Her zaman sıcak ve akar su tercihen sıvı sabun kullanın. Antibakteriyel sabunlar kullanılabilir ancak gerekli değildir. Islak temizlik mendilleri elleri efektif olarak temizlemez ve el yıkamanın yerini tutmaz.
Ellerinizi ıslattıktan sonra avuç içine bir miktar sıvı sabun alınız.
Sabun köpürene kadar ellerinizi ovalayın ve köpürdükten sonra en az 15 saniye devam edin. Parmak aralarının, tırnak içlerinin, el sırtının ve bileklerin iyice temizlendiğinden emin olun.


Ellerinizi akar su altında durulayın ve eller kuruyana kadar musluğu açık bırakın .
Ellerinizi, temiz, disposable veya bir kullanımlık olan havlularla kurulayın, temiz olan ellerinizin kirli havlu ve havlu tutacaklarına ve musluk vanasına temas etmemesine dikkat edin.
Musluk vanasını elinizdeki havluyla kapatın.
Kullanmış olduğunuz kirli havluyu su geçirmez kirli torbasına atın. Kirli torbasını ayak pedalıyla açın, el değdirmeyin.
Cilt çatlakları için gerekiyorsa losyon kullanmaya karar verin. Eğer losyon kullanıyorsanız, elinizle temas etmemesi için likit ve tüp içerisinde satılanları tercih edin. Tüpün ağzına temas etmeyin, direk temas tüp içinde geri kalan muhtevanın kirlenmesine yol açar.
Bir çocuğa el yıkaması amacıyla ister kucağınızda, ister bir basamak kullanarak musluğa erişir pozisyonda iken yukarıdaki tüm maddeleri uygulamasına yardım edin ve sonra kendi ellerinizi yıkayın.

Kaynak: Anneyiz.biz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu