Emniyet kemeri bağlanılmadığında yaşanabilecek durum ve tehlikeler nedir?

Emniyet kemeri bağlanılmadığında yaşanabilecek durum ve tehlikeler nedir?

rafik Kazaları ve Emniyet Kemeri

Doç.Dr. IŞILDAR, Süleyman
Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanı

Karayolu trafik kazalarının azaltılması etkin tedbirlerin alınmasıyla mümkündür. Etkin tedbirler arasında;
·Yeni araba ve güvenli donanımı,
·Emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımı,
·Şoför ve yolcu hava yastığı,
·Tüm arabalarda yan hava yastığı,
·Tüm araçlarda ABS freninin olması,
·Gündüz araba farlarının yakılması da vardır.

Pasif güvenlik sistemleri içerisinde yer alan emniyet kemeri, ölüm ve yaralanma riskini en aza indiren bir düzenektir.
Ülkemizde değişik yerlerdeki şehir dışı ve şehir içindeki emniyet kemeri kullanımıyla ilgili sayımlar, Lyon /Fransa’da yapılan sayımlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığının ilgili değerlendirmeleri, Belçika Karayolu Trafik Araştırma Enstitüsü verileri, Birleşmiş Milletler Karayolu Trafik güvenliği Çalışma Grubu verileri, yabancı uzmanlarla yapılan mülakatlar, yurtiçinde ve yurtdışında yapılan gözlemler bu incelemenin ana materyalini oluşturmaktadır.
Yukarıda belirtilen materyal durum tespiti, karşılaştırma ve örnekleme yolu ile incelenip yorumlanmakta ve uygulamanın içinden kazanılmış tecrübelerin de yardımı ile emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve faydaları belirtilmektedir.

Emniyet Kemeri Neden Takılmalı?
2002 yılında ülkemizde meydana gelen 80.570 ölümlü-yaralanmalı trafik kazası değerlendirildiğinde; sürücülerin emniyet kemeri takılı olan kazalardaki ölüm oranı %3,3 iken, takılı olmayan kazalardaki ölüm oranının %12,2 olduğu tespit edilmiştir. Başka bir değişle ölümlü-yaralanmalı kazalardaki ölüm oranı emniyet kemeri takılmadığı takdirde 4 kat artmaktadır.
Emniyet Kemeri Takanların 100 km/s hızına kadar olan kazalarda kurtulma şansı vardır. Emniyet Kemeri takmadan yolculuk edenlerin 20 km/s’den itibaren kaza anında ölme riski vardır.
2002 yılında Avrupa Birliğinde araçta ölenlerin toplam sayısı 25000 kişidir. Araçta bulunanların hepsi emniyet kemeri taksaydı, ölü sayısının 25000’den 15000’e inebileceği uzmanlarca belirtilmiştir.
Ülkemizde 2003 yılındaki trafik kazaları sonucunda ölenlerin %37’sini sürücüler,%40’ını yolcular ve %23’ünü ise yayalar oluşturmaktadır. %40 oranında meydana gelen yolcu ölümlerinin ise %20’sinin 20 yaş altındaki yolcular olduğu dikkate alındığında, emniyet kemerinin sadece sürücüler ve yetişkinler için değil, çocuklar için de öğrenilmesi ve alışkanlık haline getirilmesi gereken bir unsur olduğu ortaya çıkmaktadır.

Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu:
Ülkemizde ilk kez, 18.10.1983 tarihinde emniyet kemeri kullanımı konusunda sürücülere tavsiye ve uyarı kararı alınmış, 20 ay sonrasında 16.06.1985 tarihinde ise emniyet kemeri zorunluluğu kanun kapsamına alınmıştır.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 78’inci maddesi ile; “belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanması zorunludur ve emniyet kemerinin hangi araçlarda kullanılacağı yönetmelikte belirtilmiştir.” yönündeki hüküm ile emniyet kemeri kullanılması zorunlu kılınmıştır.
Kanunumuza göre ( md.78.1.a) takması zorunlu olanların takmaması halinde halen 41 milyon 200 bin TL. para cezasına çarptırılır. Ayrıca 5 ceza puanı verilir.
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 150’nci maddesinin “b” bendi ile de konu detaylandırılmış ve;

·Otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtlarında sürücüsü ile ön ve arka yolcu koltuklarında,
·Minibüs, kamyon, kamyonet ve çekicilerde: sürücü ve sürücü yanındaki koltuklarda,
·Şehirlerarası otobüslerde: ara koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında,
İki katlı şehirlerarası otobüslerde: merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan Arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidi yönüne doğru Olanlarda oturan yolcular için emniyet kemeri bulundurulması ve kullanması mecburidir.” yönünde hükümler verilmiştir

Çocuklar ve Emniyet Kemeri:
Özel otomobillerde 12 yaşına kadar çocukların ön koltukta oturmalarına izin verilmemelidir. Reşitler için yapılan emniyet kemerleri bu yaştaki çocukların korunmalarına uygun değildir. Bu nedenle, şoför yanındaki ön koltuğa çocukların oturtulması uygun değildir. Otomobillerde çocukların güvenlik içinde seyahat etmeleri için, arka koltuklara yerleştirilen özel çocuk koltukları bulunmaktadır. Bu koltuklar daha çok 9 aylık ile 4 yaş grubu arasındaki çocuklar için imal edilmiştir.
4-10 yaş grubu çocuklar için, arka koltuk güvenlik kemerinin bağlandığı yere bağlanabilen enli kayışların kullanılması, yani bu kemerler ile bu yaş grubundaki çocukların bağlanmaları güvenlik açısından uygundur. 10 yaşından büyük ya da 30 kilodan ağır çocuklar arka koltuk emniyet kemerlerine bağlanabilirler. Ancak çocuk 135 cm. den kısa ise omuzdan kemerin bağlanması uygun değildir.
Çocuklar, hava yastığı olan ön koltuklarda kesinlikle oturtulmamalıdır.

Emniyet Kemeri Takılmasını Nasıl Artırabiliriz:
·Evde, okulda, işyerinde, kışlada vb. yerlerde eğitim verilmelidir.
·Takılmasına yönelik eğitim kampanyaları yapılmalıdır.
·Sözkonusu eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde mümkün olduğunca basın ve yayın organlarından faydanılmalıdır.
·Teknolojiden faydalanılmalıdır. Emniyet kemeri takılmasını hatırlatan cihaz her araçta olursa ölü sayısı yaklaşık %10 oranında azalır.

·Polis ve Jandarma tarafından kontrol edilmelidir.
·Takanları ödüllendirmek gereklidir.

SONUÇ:
Emniyet kemeri, kazalarda mağduriyeti azaltan en ucuz ve en basit gereçtir. Bu bilimsel netice; Emniyet kemeri takılınca ölüm ve yaralanma sayılarında azalışa dayanmaktadır.
Genel anlamda kaza halinde, emniyet kemeri takılınca %50 oranında ölüm ve yaralanma riski, %41 oranında beyin travması geçirme riski azalmaktadır.
İster şehir içinde ister şehir dışında olsun emniyet kemeri takmamız başta kendi güvenliğimiz için çok gereklidir. Çocuklarımızı da; yaş, kilo ve boylarına göre otomobilde uygun yerde çocuk koltuğu, enli kemer gibi gerekli güvenlik gereçlerinden faydalanarak seyahat ettirmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu