Formula 1 İngiltere ayağının yapıldığı pistin adı nedir?

Formula 1 İngiltere ayağının yapıldığı pistin adı nedir?

Silverstone – İngiltere

Pist Uzunluğu: 5140 metre
Tur: 60
2008 Zafer:Lewis Hamilton (1st 39′ 09” 440)
2008 Pol Pozisyonu:Heikki Kovalainen (1′ 21” 049)
2008 En Hızlı Tur:Kimi Raikkonen (1′ 32” 150)

Bu yıl 36’ıncısı yapılacak olan İngiltere GP’si ilk kez 13 Mayıs 1950’de yapıldı. Silverstone Pisti 1948 yılında hizmeye açıldı. 90 bin kişi kapasiteli Silverstone’da tribünlerin toplam kapasitesi 60 bindir. Silverstone’un bir özelliği ise, “İngiliz otomobil sporlarının evi” olmasıdır. Pistin sahibi olan İngiltere Yarış Sürücüleri Klübü, pistin tanıtımını yıllardır bu şekilde yapıyor.

Silverstone Pisti ile ilgili olarak pilotlar arasında genellikle değişik görüşler vardır. Bir kısmı pisti son derece uygun ve mükemmel bulurken, bir kısmı da karmaşık, sert virajlı ve sıkıcı bulmaktadır. Northamtonshire bölgesinde yer alan ve 2’inci Dünya Savaşından kalma eski bir askeri havaalanı pisti merkez alınarak yapılan Silverstone Pisti, son yıllarda büyüsünü kaybetmeye yüz tutmuş ve Kent Bölgesindeki Brands Hatch Pisti Formula 1’e talip olmuştu. Ancak FIA ve Bernie Ecclestone ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmış, gerekli görülen düzenlemeler de yapıldıktan sonra Silverstone’un önümüzdeki 16 yıllık geleceği garanti altına alınmıştır.

Formula 1 takvimindeki “en hızlı” 4’üncü pist olan Silverstone’un en zor bölümü ise, Pit Alanı girişinden önceki ardarda gelen Priory, Luffield ve Woodcote Virajlarının yer aldığı çok karmaşık ve pilotların performanslarını etkileyen kısımdır.

Kaynak: Padokf1.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu