Hangi kral karısını idamla cezalandırmıştı?

Hangi kral karısını idamla cezalandırmıştı?
Anne boleyn bu sıralar pek meşhur. the tudors’dur, boleyn kızı’dır. bilinen hikaye şudur; anne boleyn kendisinden 15 büyük olan kral viii.henry’i güzelliği, dikkafalılığı ve “evlenmeden olmaz” tavrıyla büyülemiş bir kadındır. rivayete göre anne boleyn eğlenceye düşkün bir kadındır ve o dönem kadınlarına nazaran fazlaca asi fazlaca güzel fazlaca zeki ve kurnazdır.

koskoca kralı dibinden ayırmadan üstelik gece davetlerini de redderek 6 yıl idare etmek takdir edersiniz pek kolay iş değildir. viii.henry bu aşka, büyük aşkla evlendiği söylenen kraliçesi aragonlu catherine’i, kızı mary’i, anne boleyn’in öz be öz kardeşi olan eski sevgilisi mary boleyn’ ve ondan olan iki çocuğunu, kraliçelerini savunan kendi halkını ve dahi katolik kilisesini hiçe saymıştır. 6 yıl da sürse karısını bşamış ve anne boleyn’i kraliçesi yapmıştır. fakat kralın şımarıklığından mı yeni kraliçenin asiliğinden mi bilinmez, kızları “elizabeth” doğduktan iki yıl sonra anne boleyn “cadı, ******” gibi suçlamalarla idam edilmiştir. sonrasında 4 eşi daha olup birini daha idam ettiren viii.henry özlemini çektiği oğlan çocuğuna anne boleyn’den sonraki eşi jane seymour’dan almıştır fakat belki de zavallı anne’in ahına prens edward 15 yaşında hayatını kaybetmiştir.
garip olan şudur ki,kralın sahip olduğu tüm çocuklar,tüm varisleri arasından çıkan tek düzgün hükümdar anne’in kızı elizabeth, bakire kraliçe elizabeth olmuştur. tam 45 yıl tahtta kalmış ve en sevilen kraliçelerden biri olmuştur elizbeth. insanları inançlarında özgür bırakmış, ne babası gibi katolik ülkeyi protestanlığa zorlamış ne de ablası bloody mary gibi ülkeyi katilkliğe döndürmek için protestanları yaktırtmıştır.
belki de annesi idam sephasındayken “beni yalnızca tanrı yargılayabilir.” derken gerçekten masumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu