Hillary Duff kimdir?

Hillary Duff kimdir?

Hilary Duff(d. 28 Eylül 1987,Houston-Teksas ), Lizzie McGuire adlı televizyon dizisiyle kendisine ün sağladı.Bu dizideki aldığı başrol sayesinde yapımcıların dikkatini çekti ve bunun ardından birçok filmde rol aldı.Bu filmlerin başında, Lizzie McGuire(film-2003), Bir Külkedisi Masalı(2004),Cheaper by Dozen(2003) gelmektedir.Duff,kariyerini yalnızca sinema ve televizyonla sınırlamadı ve kariyerini pop müziğe girerek geliştirdi.

Duff, ilk olarak Brooke McClymont’un bir şarkısı olan “I can’t wait” i tekrar düzenledi ve bu Lizzie McGuire ‘in film müzikleri albümünde yerini aldı. İlk albümü Santa Claus Lane (2002), Noel şarkılarından oluşuyordu.Bu albümde ona Christina Millian ,Lil’Romeo, ve ablası Haylie Duff gibi isimler eşlik etti.Ardından çıkardığı “Tell Me A Story” adlı single’ı billboard listelerinde en üst sıralarda kendine yer bulmasını sağladı.Sonucunda da ,altın sertifika adı verilen ödülle onurlandırıldı.Bunlardan başka ,Santa Clause isimli filmin ,film müzikleri albümünde bir çok şarkıyı seslendirdi.Yine Lizzie McGuire filminin , film müziği albümünden “Why Not” adlı şarkı Avustralya müzik listelerinde haftalarca üst sıralarda yer aldı.

Duff’ın ikinci stüdyo albümü Metamorphosis(2003), ABD’de ve ‘Kanada’ da çok tutuldu ve sadece bu iki ülkede 3.7 milyon adet sattı. Bu rakamla ABD’de 2004’ün en çok satan albümleri arasına girdi.Albümün ilk çıkan single ı “So Yesterday” oldu ve çıkmasıyla birlikte hemen bir çok ülkedeki müzik listelerinde ,zirveye yerleşti. Aynı yıl Duff ,Dünya Müzik Ödülleri’nin “En iyi Kadın Şarkıcı ” kategorisinde ödül aldı.Ayrıca, yine 2004’te Çocukların En Sevdiği Kadın Şarkıcı ” ödülüne de layık görüldü.

Hilary Duff, kendi ismini taşıyan 2004 yılı albümünü Eylül ayında ,hatta kendisinin 17. doğum gününde çıkardı.Bu albümde kendi şarkı sözlerine de yer verdi.Duff ,bu albümün Metamorphosis albümüne göre daha sert bir albüm olduğunu belirtti.Bu albüm ABD’de 2. sıraya ,Kanada’da ise zirveye kadar yükseldi.Albüm ABD’de 2 senede 1.5 milyon sattı.Albümden çıkan ilk single “Fly” ABD’de popüler bir video olmasına karşın ;listelerde iyi yerlere gelemedi.Aynı şekilde Avustralya listelerinde de ancak ilk 50’ye girebildi.Bunu nedeni de albümün dinleyiciler tarafından “Metamorphosis” kadar başarılı bulunmamasıydı. Bunun üzerine Duff, Most Wanted turnesine 9 ay kadar daha devam etti.

Hilary Duff’ın dördüncü albümü “Most Wanted” (2005) ,önceki albümlerden seçilen dört şarkıdan,remikslerden ve Muse ,The Killers gibi grupların şarkılarından esinlenip oluşturulan dört yeni şarkıdan oluşmaktadır.Duff ,ısrarla bu albümün en iyiler(best of) albümü olmadığını, yeni bir ürün olduğunu söylemiştir..

Dignity adlı yeni albümün önce 2007 Şubat’ında çıkacağı açıklandı.Fakat daha sonra , kendisinin oynadığı “Brand Hauser ” filminin kontratına bağlı olduğu için albüm çıkış tarihi bu Nisan ayına ertelendi. Bunula beraber bu albümün ilk single’ı “Play With Fire” 2006 yılının Ağustos ayında ABD’deki radyolarda çalınmaya başlandı. Yıldız, “Tam olarak ne yaptığımızı nasıl açıklarım bilmiyorum ama bu albümün öncekilerden daha farklı daha eğlenceli ve hareketli olduğunu söyleyebilirim.Tüm bunlar benim için de yeni şeyler ve bundan büyük keyif alıyorum.”diyor; Ayrıca bu albümün pop ve rock müzik türünden daha çok elektronik tarzda olduğunu da sözlerine ekliyor.İkinci single’ı “With Love” olan albümün yapımcı şirketi bu albümden en az beş single çıkarmayı düşünmekte…

Albümleri:

Metamorphosis 2003

Hilary Duff 2004

Most Wanted 2005

Dignity 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu