İç Anadolu Bölgesi’nde en çok yaşanan doğal afet nedir?

İç Anadolu Bölgesi’nde en çok yaşanan doğal afet nedir?
İÇ ANADOLU BÖLGESİ DOĞAL AFET ANALİZİ

ANKARA
Ankara il merkezi 4. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup şimdiye kadar yıkıcı depremlerin merkezi olmamıştır. Ankara merkezden geçen ve herhangi bir büyük deprem üretecek diri fay bulunmamakla birlikte 120 km kuzeyde Kuzey Anadolu Fay Sistemi ile il merkezinin güneyinde yer alan birbirini kesen genç fay zonları önemli depremler üretmiştir. 2000 Güdül M=4.8, 2005 M=4.9 ve 2007 5.6-5.5 Bala depremleri hasar meydana getirmiştir.
Mamak ilçesi başta olmak üzere Kalecik, Çubuk ve Nallıhan ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir. Kaya düşmesi olayları genelde Altındağ, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde volkanik kayaçların gözlendiği yerleşim birimlerinde meydana gelmektedir.
Kızılırmak havzasında bulunan ilimizde Elmadağ, Bala, Şereflikoçhisar, Kızılcahamam, Çubuk, Polatlı ve Kalecik ilçelerinde su baskınına maruz alanlar bulunmaktadır.

AKSARAY
Aksaray il merkezi 5. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir. Heyelan olaylarının en az görüldüğü illerimizden birisidir.
Kaya düşmesi olayı Ihlara Vadisi güzergahı üzerinde ve Güzelyurt ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde yoğun olarak gözlenmektedir.
Su baskını olayları, Konya kapalı havzasında yer alan ilimizin Merkez ve Güzelyurt ilçelerinde gözlenmektedir.

ÇANKIRI
Çankırı il merkezi 1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi ile ilişkili fayların etkisi altındadır. 1902 M=5.6, 1951 M=6.9 Kurşunlu, 1953 M= 6.0 Kurşunlu ve 2000 M=6.1 Orta depremi son yüzyılda ilde etkili olan depremlerdir.
Kuzey Anadolu fay zonunun geçtiği Yapraklı, Şabanözü ve Bayramören ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak yaşanmaktadır. Kaya düşmesi olayı Ilgaz dağlarının yamaçlarında yoğun olarak gözlenmektedir. Su baskını olayları, ilimizin Ilgaz, Kurşunlu, Eldivan ve Atkaracalar ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

KARAMAN
Karaman ili 4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemde ve son yüzyılda önemli bir deprem aktivitesi bulunmamaktadır.
Heyelan olayları Toros dağ kuşağında yer alan Ermenek ve Sarıveliler ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. Özellikle Ermenek çayı vadisi boyunca yoğunlaşmaktadır. Kaya düşmesi olayı Ermenek, Ayrancı ve merkez ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir. Konya kapalı havzasında yer alan ilimizde su baskını olayları az yaşanmakta olup, Merkez ve Ayrancı ilçelerinde su baskını olayları gözlenmektedir.

KAYSERİ
Kayseri ili 3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemlerde de yıkıcı depremlerden etkilendiği ve tahribatları hakkında şehirde bazı kitabeler bulunduğu bilinmektedir. Son yüzyılda 1940 M=5.3 Erciyes depremi şehirde hasara neden olmuştur.
Kuzeyinden geçen Kızılırmak, güneyinden geçen Zamantı vadileri üzerinde heyelan olayları gözlenmektedir. Kocasinan, Develi ilçelerinde yoğun olarak izlenmektedir. Kaya düşmesi olayının çok yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisidir. Erciyes dağı çevresinde yer alan yerleşim birimlerinde Melikgazi, Kocasinan, Yeşilhisar, Tomarza, Talas ilçelerinde volkanik kayaçlardan kaynaklanan kaya düşmesi olayları meydana gelmektedir.
Su baskını olayları, Kızılırmak havzasında yer alan ilimizde yoğun olarak gözlenmektedir. Su baskını olayları en fazla Sarız, Kocasinan, Pınarbaşı, Bünyan, Yahyalı ve İncesu ilçelerinde yaşanmıştır. Düzlük bir alanda kurulmuş il merkezi sınırları içinde bulunan ve Kayak ve Kış Turizm Alanı olan Erciyes Dağı’nın zirve kesimlerinde çığ olayları meydana gelmektedir.

KIRIKKALE
Kırıkkale ili 1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Ezine Pazarı Fay Zonu ve onunla ilişkili fayların etkisi altındadır. 1938 M=6.6 Kırşehir- Keskin Depremi son yüzyıldaki Kırıkkale’yi etkileyen en büyük depremdir.
Heyelan olayları yoğunluklu olarak Sulakyurt, ve Delice ilçelerinde gözlenmektedir. Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Karakeçili, keskin ve Sulakyurt ilçelerinde gözlenmektedir.
Su baskını olaylarının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları, Merkez, Yahşihan, Balışeyh, Sulakyurt ve Delice ilçelerinde gözlenmektedir.

KIRŞEHİR
Kırşehir ili 1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kırşehir’de Keskin –Yerköy-Mucur- Kaman arasındaki küçük boyutlu birbirinden bağımsız ve değişik doğrultulara sahip faylar deprem üretme potansiyeline sahiptir. Bu fayların tarihsel dönem aktivitesi bilinmemekle birlikte son yüzyılda meydana gelen bu faylarla ilişkili 1938 M=6.6 Keskin depremi Kırşehir ilinde ağır hasara neden olmuştur. Heyelan olaylarının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir. Kaya düşmesi olayının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, Merkez ve Çiçekdağı ilçelerinde gözlenmektedir.

KONYA
Konya il merkezi 4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Konya il merkezinde tarihsel dönemde deprem kaynaklı bir hasar kaydedilmemekle birlikte ilin batısındaki Sultandağı Fay Zonu ve onunla ilişkili kırık sistemleri Akşehir ve Ilgın ilçelerinde hasar yapıcı depremlere neden olmuştur. 1921 M=5.5 Ilgın ve 1946 M=5.6 Kadınhanı depremleri bölgede hasara neden olan depremlerdir.
Heyelan olayları ilin batısında bulunan Akşehir ilçesi ile güneyinde Toros dağ kuşağının başladığı bölgede bulunan Taşkent ve Hadım ilçelerinde gözlenmektedir. Kaya düşmesi olayı ilin güneyinde Toros dağlarının eteklerinde yer alan Hadım, Seydişehir, Taşkent ilçeleri ile Meram ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde de gözlenmektedir. Su baskını olayları, Konya kapalı havzasında yer alan Seydişehir, Beyşehir, Ereğli, Karapınar ve Cihanbeyli ilçelerinde gözlenmektedir.

NEVŞEHİR
Nevşehir ili 3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.Heyelan olaylarının az görüldüğü illerimizden olup, Kozaklı ilçesinde lokal heyelan olayları gözlenmektedir.
Kaya düşmesi olayı il genelinde yoğun olarak gözlenmekte olup, Ürgüp, Avanos ve Merkez ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. 2007 yılında Ürgüp Merkez’de meydana gelen kaya düşmesi olayında 3 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaralanmıştır.Su baskını olayları, Kızılırmak havzasında yer alan ilimizin Kozaklı, Hacıbektaş, Acıgöl ve Ürgüp ilçelerinde gözlenmektedir.

NİĞDE
Niğde ili 4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.
Heyelan olayı Merkez ve Ulukışla ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde görülmektedir. Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, Çiftlik ve Altunhisar ilçelerinde daha yoğun gözlenmektedir. Su baskını olayları, Seyhan ve Konya kapalı havzasında yer alan ilimizin Merkez, Bor ve Ulukışla ilçelerinde gözlenmektedir. Güney yerleşimleri Toros Dağları üzerinde yer alan Niğde ilinde de çığ riskine sahip alanlar bulunmaktadır. Ayrıca, ülkemizde dağcılık faaliyetlerinde önemli bir yeri olan ve büyük çığ alanlarına sahip Aladağlar Kuşağının büyük bir bölümü Niğde ili sınırları içinde kalmaktadır.

SİVAS
Sivas ili 3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi ile güneyde bulunan Deliler Fayı’nın etkisi altındadır. 1909 M=6.4 Sivas, 1914 M= 5.6 Gemerek, 1929 M=6.1 Suşehri ve 1939 M=7.9 Erzincan depremleri bölgede hasar ve can kaybına neden olmuştur.
Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde yer alan Koyulhisar, Suşehri ve Akıncılar ilçeleri ile bu ilçelerin güneyinde yer alan İmranlı ve Zara ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak gözlenmektedir.
2005 yılında Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyünün Kuzuluk Mahallesinde meydana gelen heyelan olayından enkaz altında kalan 15 kişi hayatını kaybetmiştir. Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, İlin Kuzey ve Kuzeydoğusunda yer alan Zara, Suşehri, Hafik, Koyulhisar ilçeleri ile Yıldızeli ve Gürun ilçelerinde de gözlenmektedir.
Su baskını olaylarının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları, Kızılırmak vadisi üzerinde yer alan Merkez, İmranlı, Yıldızeli ve Zara ilçelerinde gözlenmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi ile komşu durumdaki Sivas ilinde yaşanan aşırı kış şartları nedeniyle pek çok küçük ölçekli çığ olayı yaşanmaktadır.

YOZGAT
Yozgat ili 3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Yozgat’ın kuzeyinden geçen Ezine Pazarı Fay Zonu bölgeye en yakın deprem üretebilecek tektonik yapıdır. 1938 M= 6.6 Keskin ve 1940 M= 6.2 Sorgun depremleri son yüzyılda bölgede hasara ve can kaybına neden olan depremlerdir.
Heyelan olayı en çok Çekerek ırmağı üzerinde yer elan Çekerek, Kadışehri ve Aydıncık ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.
Kaya düşmesi olayı Akmağdeni, Kadışehri, Yenifakılı ve merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. Su baskını olayları Kızılırmak havzasında yer alan ilimizde, il genelinde gözlenmekte olup, Boğazlıyan, Sorgun, Çekerek Sarıkaya ilçelerinde su baskını olayları yaşanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu