İncile göre kurban nedir?

İncile göre kurban nedir?
Kurban Kesmek Nedir?

Kurban kesme ilkesi hemen hemen tüm ilkel ve modern dinlerde mevcut olan çok eski ve çok yaygın bir uygulamadır. Şüphesiz kurbanın anlamı ve amacı konusunda en doğru açıklamayı yine Kutsal Kitap’ta buluyoruz. Kutsal Kitap’ta Tanrı’ya ilk kurban sunma olayını Adem’in ilk oğulları Kain ve Habil olayında görüyoruz. Habil’in imanla Tanrı’ya sunduğu kuzu ka b ul edilmiş, diğerininkiyse kansız ve imandan yoksun olduğundan reddedilmiştir (Tek. 4:1-8).

Neden dolayı, ta ilkel zamanlardan bu yana insanlar kurban sunma gereğini hissetmişlerdir? Çünkü insan vicdansal olarak suçluluğunun ve Yaratıcı’sıyla kendi arasında büyük bir uçurumun bulunduğunun bilincindedir ve bundan dolayı da kendi günahına karşılık bir kurban sunarak kendisini temize çıkarmak ve Yaratıcı’sının beğenisini kazanarak O’nunla ilişkiye geçmek gereksinimini hissetmiştir. Kutsal Kitap’a gö r e Tanrı çok kutsal ve aynı zamanda çok da adildir. Fakat insan son derece günahlı ve suçludur (Rom. 3:23). Günahlı insanın kutsal Tanrı önündeki cezası ise ölüm ve yargıdır:

“Günahın karşılığı ölümdür.” (Rom. 6:23).
“İnsanlara bir kez ölmek ve ondan sonra yargılanmak saptanmıştır.” (İbr. 9: 27).

İnsan bu yargıdan kurtulabilmek için ya kendisi ölmelidir ya da onu temsil eden biri. “Çünkü kan dökülmeksizin bağışlama olmaz.” (İbr. 9: 22). İşte, bağışlanmak ve Tanrı’yla ilişkiye geçebilmek için suçsuz ve kusursuz bir varlığın, suçlunun yerini alarak ölmesi veya öldürülmesi olayına kurban diyoruz (Lev. 6:1-7,17, 17:11, Tek. 22:1-19, 4:1-8). Bu şekilde kurban edilen suçsuz varlık suçlunun yerini alıp suçlunun cezasını yükleniyor, kurban sunan kişi de böylece özgür oluyordu. Kurban aynı zamanda fidye vermek düşüncesini de içerir.
Eski Antlaşma döneminde sunulan bütün bu kurbanlar aslında gelecek olan son ve en büyük kurban İsa Mesih’in birer simgesiydi. Hayvan sunuları gerçekte insan günahını kaldıramaz (İbr. 10:1-21, 9:9-15). Tanrı’nın razı olup tasvip ettiği tek ve en büyük kurban İsa Mesih’in kurbanlığıdır. Yahya peygamber İsa Mesih’i görünce “İşte dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı kuzusu” diye ilan etti (Yu. 1:29, 1Pet. 1:19, 3:18, 2: 24, 2Kor. 5:21, İbr. 9:14, Ef. 5:2, İş. 53:5,10). Mesih’in ilk ve son kez sunmuş olduğu bu tam ve eksiksiz kurbandan dolayı artık Mesih İnanlıları hayvan kurbanları sunmaya gerek görmezler. Fakat bunun yerine ruh-sal, minnettarlık kurbanları sunarlar (İbr. 9:24-26, 10:11-14, 13:16, 1Pet. 2:5, Rom. 12:1-2).

Bürüksel İncili Kilisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu