İstanbul’un merkezi neresidir?

İstanbul’un merkezi neresidir?
Eskiden İstanbul denilince Eminönü ve Fatih bölgesi yani “Suriçi” kastedilmekteydi. Buraya aynı zamanda “Nefs-i İstanbul” ismi verilirdi.

Ayrıca Galata, Üsküdar ve Eyüb “Bilad-i Selase” (Üç belde) adıyla anılırdı ki İstanbul’a bağlı beldelerdi. Hatta buralardan Nefs-i İstanbul’a gidileceği vakit, “İstanbul’a gidiyorum” denilirdi.

İşte o zamanlarda İstanbul’un ortasının, Şehzade Camii’inin Vefa’ya dönülen köşesindeki, yeşil somaki mermer olduğuna inanılırdı.

Google’a göre İstanbul’un merkezi Seyrantepe’de

Google Earth’e göre İstanbul’un merkezi Seyrantepe’de NATO Caddesi 36 numaradaki bu bina…. İnternetin en yaygın kullanılan arama motoru Google’ın en çok kullanılan hizmetlerinden biri, neredeyse dünyadaki tüm cadde, sokak ve binaları uydudan çekilen fotoğraflarla görüntüleyen Google Earth…

Google Earth’ün sağladığı bu sanal haritada İstanbul’un merkezi olarak ekrana Seyrantepe’de bir bina geliyor. NATO Caddesi 36 numaradaki 36 yaşındaki binanın çevresi düzensiz yapılarla sarılı. Binanın sahibi Arkın ailesinin oğulları Erdoğan Arkın, babasının 1970 yılında yapmaya başladığı 6 daire, 4 dükkandan oluşan 3 katlı binayı 1978’de tam olarak bitirebildiğini söyledi. 1986 yılında asfaltlanan Nato Caddesi’ndeki binanın kaldırımını Arkınlar yaptırmış.

Keşke merkez olsa

İş yapamadığı için fotoğrafçı dükkanını kapatmayı düşündüğünü belirten Arkın, “Saat 14.30’da siftah yapmamış oluyorum. Dükkanı kapatıp arkadaşlara çay içmeye gidiyorum. Keşke sanal ortamdaki gibi merkez olsa buraları. Böyle İstanbul’un merkezi olacağına Sultanbeyli merkeze gideceğim. Orada işler daha iyi olur” dedi. İlk hizmete girdiğinde Google Earth’e baktığını ve kendi evini gördüğünü anlatan Arkın şunları söyledi: “Bakarken bir işaret mi koyduk acaba? Bir kez NASA’da çalışan bir kadın gelip vesikalık çektirmişti yoksa o mu bizi evi merkez yaptı? Bilemiyorum.”

Tarihteki merkezler

Bizans döneminde Yerebatan Sarnıcı yakınında, bugün de görülen “Milion Taşı” kentin merkeziydi.

Evliya Çelebi’ye görey ise Mimar Sinan, İstanbul’un ortasını bulmak için çalışmalar yaptı ve bulduğu yere bir işaret koydu. Bu işaretin bulunduğu yer, Şehzadebaşı Camii’nin caddeye bakan yönünde, Vefa’ya dönen köşesi.

Karayolları’na göre Edirne istikametinden gelirken İstanbul’un merkezi Cağaloğlu, Kocaeli’nden gelirken ise Harem. Şehre yaklaşırken kilometre hesaplamaları bu noktalara göre yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu