Josef Stefan’ın buluşları nelerdir?

Josef Stefan’ın buluşları nelerdir?
Aşağıdaki bilgiler. ludwig boltzmann ‘a aittir.. kendisi Josef stefan’ın öğrencisidir. ve fizik hocası olan stefanın ölümünden sonra gazlarla ilgili yaptığı çalışmanın başına getirilmiştir.. umarım yardımı olur.

1863’de viyana universitesine fizik üzerine eğitim almak için girdi. Doktorasını, 1866’da “kinetik gaz kurami” ile yaptıktan sonra, öğretmeni josef stefan’ın asistanlığını yaptı. Öğretmenlik sıfatını ilk kez 1867’de kullandı. 25 yaşında graz universitesinde matematiksel fizik üzerine tam profesorluk unvanını aldı. 1876’nın Temmuz 17’sinde, çok çekici bir kadınla*, henriette von aigentler ile evlendi. Boltzmann Henriette ile Graz’da geçirdiği 14 mutlu yılda, doganin istatiksel icerigi üzerine fikirler üretti.

Akademik çevre ve devlet tarafından pek çok defa ödüllendirildi. 1878’de fakulte dekanligina, 1881’de Rektörlüğe* getirildi. 1885’de “imperial academy of sciences” üyeliğini kazandı. 1887’de Graz Üniversitesinin başına getirildi. Son olarak da 1889’da “wirklicher Hofrat” unvanına layık görüldü. 1890’da munih universitesinden gelen teklifi kabul ederek, üniversitenin kuramsal fizik kürsüsüne geçti. 1894’de, Viyana’daki hocası Josef Stefan’ın ölümünün ardından boşalan Kuramsal Fizik kürsüsüne getirildi. Ne yazık ki Boltzmann için bu üniversitede, Münih’te kurduğu gibi iyi bir grubu kurması, özellikle ernst mach’ın (1838 – 1916) 1895’de Felsefe ve Bilim Tarihi konusunda profesör olmasının ardından pek de mümkün olmadı. Bu nedenle, Boltzmann Kuramsal Fizik profesörlüğü yapmak üzere leipzig’den gelen teklifi kabul etti. Boltzmann, Mach’ın sağlık sorunları nedeniyle dinlenmeye ayrılmasının ardından da Viyana’ya geri döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu