Kış aylarında evlerde sıcaklık ne olmalıdır?

Kış aylarında evlerde sıcaklık ne olmalıdır?
Doğalgazda tasarruf önerileri
Bu yıl 15’inci yaşını kutlayan Doğalgaz Sanayicileri Derneği DOSİDER tüketiciye tasarruf önerilerinde bulundu. DOSİDER Başkanı Celalettin Çelik ‘Doğalgaz diğer yakıtlara oranla yüzde 42 daha hesaplı. Tasarruf yöntemleriyle yüzde 50 tasarruf sağlanabilir’ dedi. İşte Çelik’in altın önerileri:

Satın alırken yüksek verimli cihazlar tercih edilmeli.

Evlerdeki oda sıcaklığının 22 0C yerine 200C olması yakıt masrafını yüzde 12 azaltır.

Termostatik radyatör vanası, oda termostatı, dış hava sıcaklığına göre çalışmayı sağlayan kontrol paneli gibi aksesuar kullanıldığında evin gereğinden fazla ısıtılması engellenir.

Evin kullanılmayan bölümlerindeki radyatörler daha düşük sıcaklıkta tutulmalı ya da gerekirse kapatılmalı.

Radyatörlerin üstleri ve önleri kapatılmamalı.

Periyodik cihaz ve tesisat bakımı yapılmalı.

Güneşten yararlanmak için güney cephesindeki pencerelerin perdeleri gündüzleri açık olmalı.

Geceleri ise tüm pencereler pancur, perde vb. ile kapatılmalı.

İDEAL ODA SICAKLIĞI 22 DERECE

Ceyhan, grip aşısının düzenli olarak her yıl yaptırılmasını önerdiklerini belirterek, “Gripten korunmak için 6 ayın üzerindeki herkese grip aşısı yapılmalı” dedi. Ceyhan, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat almış tüm grip aşılarının içerikleri aynı olduğu için kullanılabileceğini ifade ederek, aşıların tüm eczanelerde rahatlıkla bulunabileceğini söyledi.

Mehmet Ceyhan, ideal oda sıcaklığının 22 derece olduğunu belirterek, “Havaların soğumasıyla birlikte gereğinden fazla kalın giysiler giydirilmesi, vücut ısısının yükselmesine bağlı sağlık problemlerine yol açabilir” dedi.

Terin, kişinin üstünde kurumasının özellikle üşütme ve cilt hastalıklarına neden olabileceği uyarısında bulunan Ceyhan, terli giysilerle oturulmaması gerektiğini kaydetti.

Ceyhan, soğuk hava ile birlikte ortamda azalan nem miktarının artırmak için bilinçsizce buhar makinesi kullanılmamasını da önererek, “Buhar makinesinin kullanması mutlaka doktor tarafından önerilmeli. Çünkü nemli hava, mikropların üremesine ve mantar oluşumuna ortam hazırlıyor. Ortamda herhangi bir nedenle bağışıklığı zayıflamış birinin olması durumunda, tedavisi çok zor mantar enfeksiyonlarının görülmesine neden olabiliyor” uyarısında bulundu.

Verimli Isınma için Buderus’tan Altın Öneriler

Isınma konusunda bilinçli davranmak, ısıtacağımız mekanların özelliklerine hakim olmak ve buna uygun ısı kaynağını seçmek şart. Alacağımız küçük önlemler bütçemize, ısınırken çevre üzerinde bıraktığımız etkiyi en aza indirmemize büyük katkılarda bulunabilir. İşte ısıtma sektörünün önde gelen kuruluşlarından Isısan’ın ısıtma sistemlerinde öncü markası Buderus’tan soğuk kış günlerine hazırlananlara altın öneriler:

– Oda sıcaklığını 1oC düşürmek yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığının çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir. İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 10C azaltmak yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelir. Bu oran iklim özelliklerine, işletme özelliklerine göre değişebilir.
– Klasik ısıtma cihazları yerine yoğuşmalı kombileri ve yoğuşmalı ısıtma sistemlerini tercih edin. Yoğuşmalı kombiler ve yoğuşmalı ısıtma sistemleri ile yine iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlanabileceğini unutmayın.
– Güneş enerjisi ve ısı pompaları gibi yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemler ile hem daha az yakıt maliyeti ödeyeceğinizi hem de çevreyi daha fazla koruyacağınızı unutmayın. İlk yatırımları daha fazla olsa da, artan yakıt fiyatları ile bu sistemlerin geri ödeme sürelerinin her geçen gün daha da kısaldığını hatırlayın.
– Isıtma sistemi satın alırken, toplam maliyete yani ilk yatırım, işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakmakta ciddi yarar olduğunu unutmayın.
– Kombinin ve kazanın düşük gaz basıncı, düşük voltaj ve düşük su basıncında çalışabilmesi büyük önem taşır. Satın alma yaparken bu konulara bakmakta ciddi yarar vardır.
– Kombinin elektronik olması ve oda sıcaklığını hassas biçimde kontrol edebilmesi gerekir. Oda sıcaklığına göre kapasitesini ayarlayan modülasyonlu kombiler daha az yakıt tüketir.
– Tam güvenlik sistemine sahip olması ve servis hizmetlerinin kaliteli olması kombiler açısından en önem taşıyan konular arasında yer alır. Cihazların tüm çalışma ömürleri süresince yakıt, servis ve bakım maliyetleri kullanıcıya önemli tasarruf sağlar. Isıtmada termostatik radyatör vanaları mutlaka kullanılmalıdır. Termostatik radyatör vanaları ile ciddi miktarda yakıt tasarrufu ve konfor sağlanacağı unutulmamalıdır.
– Tasarruf için kombi kadar uygun radyatör seçimine de dikkat etmek gerekir. Radyatör seçerken, odalardaki camların altını tam kapatacak şekilde radyatör seçmek (ince panel radyatörler) homojen ısı dağılımı sağlayacaktır.
– Isıtmayı amaçladığınız mekanların yalıtımı da büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu