Kredi Kartı ile Taksitli Cep Telefonu Alma

Kredi Kartı ile Taksitli Telefon Alma

Kredi Kartı ile Taksitli Telefon Alma

Taksitle telefon alma işlemi ortadan kalkması ile büyük derecede telefon satışında düşüş olması ile birliklte esnaf da bu işten derin yara almış durumda. Kredi kartı ile taksitli telefon alımı azalmış olmasından şikayetçi olan esnafın imdadına taksitli telefon satışı yapılması konusunda Elektronik Teknisyenleri Odası DenizBank’la protokol imzalayarak yeni bir yöntemi hayata geçirdi.

Manisa Elektronik Teknisyenleri Odası, cep telefonu satışı yapan ve odaya üye olan işyerlerini rahatlatacak bir protokole imza attı. Odanın bünyesinde düzenlenen protokol imza törenine Oda Başkanı Mehmet Üzen, Denizbank Şube Müdürü Cenk Ökkan, Denizbank Bireysel Bankacılık Bölge Satış Yönetmeni Orhan Mehmet Dobrucalı, Bireysel Satış Yöneticisi Aysun Karabil ile KOBİ Bankacılığı Portföy Yöneticisi Ayşe Pınar Saltık katıldı. Oda Başkanı Mehmet Üzen, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun cep telefonlarına kredi kartına taksitli satış yasağı getirmesinin ardından, cep telefonu satışı yapan iş yerlerinin sıkıntıya girdiğini belirterek, “Odamıza üye olan 60 işyerinden yaklaşık neredeyse yarısı kapanmanın eşiğine geldi. Çünkü aldıkları ürünleri satamıyorlar. Satamayınca ürünleri aldıkları firmalara borçlarını ödeyemez haline geldiler. Taksit yasağı tüketiciyi koruyan bir faktör gibi görünse de, esnafı büyük zarara uğrattı. Toplumumuzun büyük bir kesiminin peşin alacak elinde parası yok. Üründe satış olmayınca, piyasada sıcak parası döngü de olmuyor. Bu nedenle cep telefonu satışı yapan üyelerimizi rahatlatmak ve taksitli satışlarını yapmak amacıyla Denizbank ile bir protokol imzaladık. Bu protokol ile satıcı parasını peşin alırken, alan şahıs ise ürünün parasını taksit taksit ödeyecek” diye konuştu.

36 AYA KADAR TAKSİT İMKANI

İmzalanan protokol ile ilgili açıklama yapan Denizbank Şube Müdürü Cenk Ökkan, imzalanan protokol ile birlikte odayı üyesi olan veya olmayan işyerlerinden cep telefonu alan müşteriler ödedikleri parayı taksitlendirebileceklerini belirtti. Müşteriler kredi kartlarıyla alacakları cep

telefonlarını kendileri aracılığı ile 36 aya kadar taksitlendirebileceğini kaydeden Ökkan, “Öncelikle müşteriler, odanın üyesi olan işyerlerinde cep telefonu almadan önce CEPTEL yazıp, boşluk bırakıp, T.C. kimlik numarasını 3280’e SMS olarak gönderir. Kredi cevabını müşterinin cep telefonuna anında iletilir. Limiti onaylanan müşteriler, aldığı ürünleri dilediği kerdi kartı ile tek çekimde öder. Alışverişten sonraki 7 gün içinde harcama slipi ve kimlik belgesi ile en yakın Denizbank şubesine gelir. Denizbank’ta onaylanan limiti kullanır ve 36 aya varan vadelerle kredisini öder. Kredi kartı borcu ise kullanmış olduğu ihtiyaç kredisi ile kapatır. Verilen ihtiyaç kredisinin aylık faiz oranı 1.26’dır. Böylece istediği cep telefonunun vatandaşımız taksitle alabilir. Esnafımızda elindeki ürünlerini rahatça satabilir” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Oda Başkanı Üzen ile Denizbank Şube Müdürü Cenk Ökkan protokole imza attı.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

3 Yorum

  1. Bankalar taaksitli elektronik eşya alışverişlerinde kullanmak üzere yeni bir ürün geliştirdi. Taksit kart, maxipara kart vs, isimlerle hemen hemen aynı özelliklerde yeri banka kartları mevcut. Aldığınız kart diyelim 5000-TL lik olsun. 36 ay anlaştıysanız, bu parayı faiziyle bankaya kredi öder gibi ödüyorsunuz. Alış veriş yaptığınız banka karttan parayı tek seferde çekiyor. Aslında olayın mantığı kredi çekip nakit para alıp alışveriş de kullanmak ile aynı. Alışveriş kartlarına yüklenmesi ve sizin nakit olmadan bunu harcamanız biraz gereksiz bir işlem. Çünkü bu taksitli alışveriş kartlarında vade farkı kredi kullanım oranları ile aynı.

  2. Yargıtay kredi kartı nakit çekim komisyonu hakkında bankaları haklı buldu, atm temin etme, içinde bulundurduğu paradan dolayı faizden vazgeçmiş olma, ayrıca ticari bir işletme olma ve kar amaçlı çalışması nedeniyle bankalar nakit çekim komisyonu artık alabilecek. Uygulamada şuan alınmıyor ama Yargıtay ın bu kararından sonra nolur bilinmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu