LAN kablolama nedir, nasıl yapılır?

LAN kablolama nedir, nasıl yapılır?
LAN Kablolama MedyasıLAN endüstrisi fiziksel katmanda kullanılmak üzere üç türlü kablo standartlaşmıştır coaxial kablo, twisted-pair kablo ve fiber optic kablo. Bu medyalar üzerindeki bilgi aktarma hızı saniyede milyon bit sayısı yani millions of bits per second, ya da Mbps olarak ölçülmektedir.Coaxial KabloCoaxial kablo merkezdeki iletken bir telin etrafına ağ şeklinde sarılmış yalıtkan katman, ve onun da etrafına sarılmış iletken olmayan bir başka dış katmandan oluşur. Coaxial kablo araya girme ve sinyal zayıflamalarına karşı diğer kablolara oranla daha dayanıklıdır.

Bu kablo daha uzun mesafelerde twisted-pair kabloyu nazaran daha iyidir ve daha az komplike teçhizat gerektirip, daha güvenilir ve hızlı data akışı sağlar.Network uygulamalarına göre farklı coaxial kablolar mevcuttur. En popüler olanları Thinnet ve Thicknet’tir.Thinnet Coaxial KabloThinnet, ya da ince telli Ethernet, RG-58 kablolamaya karşılık gelir ve 1/4inç kalınlığında esnek bir yapıya sahiptir. Thinnet nispeten kısa mesafelerde kullanılır ve makinalar arasında yerleştirme, bükülgenliğinden dolayı oldukça kolaylaşır. Thinnet bilgisayarın network adaptör kartını BNC-T konnektör’le doğrudan Network’e bağlar ve Network kartının dahili ileticisini kullanır. İletici hem sinyal almaya hem de göndermeye yarar.Thicknet Coaxial KabloThicknet, ya da Standart Ethernet, nispeten sert bir coaxial kablodur, çapı 1/2inç civarındadır. Genellikle, thicknet bir kaç küçük thinnet tabanlı network’ü bağlamak üzere belkemiği olarak kullanılır, çünkü erişim mesafesi ve güvenilirliği daha uzundur. İletici, piercing tap yani sert tıpa olarak bilinen bir konnektör ile doğrudan thicknet kabloya bağlanır. İleticiden network kartına olan bağlantı, iletici kablo olarak da bilinen, drop kabloyla sağlanır ve böylece Bağlantı birimi arayüzü ya da Attachment Unit Interface (AUI) portuna bağlanılır.Coaxial Kablo DereceleriCoaxial kablolar kullanılacakları yere bağlı olarak iki türe ayrılırlar. PVC (poly-vinyl chloride), yalıtımı sağlamak üzere kullanılan bir kimyasal maddedir. Esnek olduğundan bütün ofis ortamlarında kolaylıkla kullanılabilir. Plenum yükseltilmiş taban ya da asma tavan arasındaki havalandırma boşluğuna verilen addır. Bu alanda yapılan kablolandırmalarda alev kodları çok belirgindir. Plenum kablolama, bu alanda yapılan kablolamada kullanılmak üzere özel bir yalıtım maddesiyle çevrili olup, az duman çıkarır ve ateşe karşı da dayanıklıdır. Fazla esnek değildir ve biraz daha pahalıdır.

Avantajları ;· Düşük maliyet,· Kuruluşu ve ilave edilmesi kolay,· Uzun mesafelerde gürültüye karşı daha dayanıklı.Dezavantajları ;· Sınırlı mesafe ve topoloji,· Düşük güvenlik seviyesi hemen aşılabilir,· Kablolama topolojisinde büyük değişiklikler yapmak zor,· Kablolama topolojisinde büyük değişiklikler yapmak zor kablo twistedpair’e nazaran daha pahalı.

Twisted PairTwisted-pair kablo, birbirine dolanmış iki yalıtkan kablodan oluşur. Birbirine sarılı bu teller bir araya getirilip gruplandırılarak kablo şeklindeki koruyucu bir kılıfın içine yerleştirilir. Korumasız (unshielded) twisted-pair tel telefon sistemlerinde kullanılmaktadır ve zaten bir çok binaya döşenmiş durumdadır. Korumalı twisted-pair kablo elektrikten daha az etkilenir ve daha uzun mesafelerde daha yüksek data aktarım hızına sahiptir. Aşağıdaki tablo twisted-pair’in avantaj ve dezavantajlarını göstermektedir.Avantajları:· İyi bilinen bir teknoloji,· Network’e makinaları eklemek kolay, · En ucuz malzeme, · Telefon malzemesiyle aynı,· Var olan telefon hatları kullanılabilir.Dezavantajları:· Sese karşı duyarlı· Maximum bant genişliği sınırlı· Mesafe Sınırlaması· Dinlenmeye müsait· Pahalı elektronik malzeme gerektirir.Optical Fiberptical fiber, dijital data sinyallerini ışık vuruşları şekline getirerek taşır. Son derece ince bir cam boru çevresine sarılmış kaplama (cladding) denilen eşmerkezli bir cam katmandan oluşur.Kablo başına iki fiber kullanılır. Bir tanesi gönderici, diğeri de alıcıdır. Araya girmelere izin vermezler ve son derece hızlıdırlar. Şu anda 100 Mbps civarında kullanılmaktadır, ancak 200,000 Mbps’e kadar denenmiştir..Aşağıdaki tablo Optik Fiber kablolamanın avantaj ve dezavantajlarını göstermektedir:Avantajları:· Yüksek hız · Uzak mesafelerde daha hesaplı· Başka dalgalardan etkilenmez · Network omurgası için uygun · Ses, data ve video desteği var· Hattı dinlemek zor

Dezavantajları :· Diğer kablolama tiplerine göre daha pahalı,· Kablolama yeterince esnek değil ve keskin bir şekilde bükülemiyor,· Standart birim eksikliği,· Yüksek trafiğe sınırlı ve point-to-point olmalı,· Kuruluş ve destek tecrübesi gerektiriyor,· kuruluşu çok pahalı.
kaynak

BİR LAN`IN KURULMASI:
Kablolama

LAN`ınızı kurarken yapmanız gereken ilk iş kabloların döşenmesi. Bu sanıldığından çok daha fazla dikkat gerektiren bir iş. Kablolarınızın nereden geçeceğine karar verirken kablonun üzerine basılmayacağından ve elektrik hattınıza minimum 10 cm mesafeden geçtiğinden emin olun. Ayrıca kablonun üzerine ağır şeyler konmaması gerektiğini de unutmayın. Sağlıklı bir yapı için kablolarınızın zemin altındaki ya da duvar kenarındaki kanallardan geçmesi en uygun çözümdür. Zemin altından geçen kanallar daha çok mimari işlemler gerektiğinden ancak yeni yapılan veya tadilat halinde olan bir mekanda düşünülebilir. Ancak duvar kenarından giden plastik kanallar hem daha pratik hem de daha hesaplı bir çözüm sunar.
Network`ler de kullanılan kablolar diğer kablolardan farlıdır. Bu kabloların döşenmesindeki en önemli problem konnektörlerinin takılmasıdır. Eğer bilgisayarlar birbirine yakınsa 3 veya 5 metrelik hazır kablolar kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla uzunluklar için kendi kablolarınızın ucuna kendi konnektörlerinizi bağlamanız gerekebilir. CAT5 kabloların uçlarındaki konnektörler bağlanırken kablo demeti içindeki renkli ince kabloların belli bir sıraya dizilmesi ve konnektörün özel bir pense ile sıkılması gerekir. Bu yüzden kabloların uzunluklarını tespit edip sipariş üzerine yaptırmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer siz konnektörleri kendiniz takma imkanına sahipseniz konnektörlerin iyi sıkıldığından emin olun. Eğer BNC kablo ile seri bağlantılı bir LAN kuracaksanız işiniz daha kolay. Çünkü BNC`lerin konnektörlerini normal bir pense ile takmanız mümkün. Ama BNC konnektörler daha önce bahsettiğimiz özel pense yardımıyla sıkılmak üzere tasarlandığından normal pense ile bu iş biraz zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu