Malezya ve Brezilya’daki evlerin yapımında kullanılan malzemeler nedir?

Malezyada mimari;
Bu merkezlerdeki evler, umûmiyetle kazıklar üzerinde kurulmuş kulübeler şeklindedir. Böylece köylüler su baskını, yırtıcı hayvan tehlikesinden korunduğu gibi, evler alttan da havalandıkları için sıcak iklime karşı serin evlerde yaşamış olurlar. Şehir merkezleri oldukça modern olup, Malay, Arap kültürünün karışımı olan mîmârî yapılarla doludur. Her ne kadar târih boyunca birçok emperyalist memleketin istilâsına uğrayarak, sâhib olunan birçok ince zevklerle dolu ve baştanbaşa sanat olan nâdide İslâmî eserler tahrip edildiyse de, hâlâ varlıklarını korumayı başaran birçok câmi ve medrese, bugün şehirleri doldurmaktadır. Malezya’da, istilâcılar sürüldükten sonra, memleketin hemen her köşesine câmiler ve birer ilim yuvası olan medreseler inşâ edilmiştir. Bunlardan Kuala Sangar’daki Ubadiah ve Panang’taki Keling câmileri, herkesin hayran olduğu eserlerdir.

brezilya içinse oraları gezen biri şöyle demiş;
”-santos buyuk bir sehir ve belkide riodan sonra en tehlikeli şehir gece veya gunduz getto lara girmek intihara teşebbusd olabilir. kuruyu cekip öldürebilirler sizi cok guzel sahılı var. sahılde cok guzel evlerı ve clubleri, ortasından bi nehir gecer nehirin kuzey kısmı full getto ve fakir insanler (tenekeden evlerde yasıyolar) gunueyo ıse buyuk apartmanlarla dolu. pele nin sehridir kuzey kısmında villası vardır.

salvador-fazla gorme sansım olamdı fakat sehır olarak eskı ıspanya -portekız evlerıne benzer (zaten resmi dil portekizce) sehrın buyuk kısmı gettolardan olusuyo. 2008 ocak 4 de istanbuldan ayrıldıgıgmda istanbula kar yagıyordu. oraya varınca nemli 40 derece sıcak i,nsanı biraz daralttı tabi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu