Matbaa Bölümü Mezunları Ne iş Yapar

Matbaacılık Bölümü Nedir? 

Matbaacılık Bölümü Hakkında ,Matbaacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Matbaacılık programının amacı basın endüstrisinde vasıflı işgücü sağlamak üretim elemanı ile yönetici durumunda bulunan meslek elemanı ile yönetici durumunda bulunan meslek elemanları arasında ara kademe iş gücünü yetiştirmektir. Matbaa teknikerleri kamu veya özel kuruluşların basın ve yayım işlerinde ve gazete idarehanelerinde çalışırlar.

Programın Amacı: Matbaacılık programının amacı basım endüstrisinde vasıflı işgücü sağlamak üretim elemanı ile yönetici durumunda bulunan meslek elemanları arasında ara kademe işgücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Matbaacılık programında öğretim süresince sanat tarihi işletme ekonomisi halkla ilişkiler dizgi sistemleri basım tarihi basım fotoğrafçılığı baskı makineleri malzeme tekniği basım işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Matbaacılık programına girmek isteyenlerin basım işlerine ilgili ve estetik görüşe sahip ayrıntıları algılayabilen dikkatli ve titiz kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Matbaacılık programını bitiren bir öğrenciye “Matbaacılık Teknikeri” ünvanı verilir. Bu ünvana sahip kimseler basım ile ilgili kuruluşlarda işçi ile yönetici arasındaki iletişimi sağlar ve ara insangücü olarak görev yapar.

Çalışma Alanları: Matbaa teknikerleri kamu ve özel kuruluşların basım ve yayım işlerinde ve gazete idarehanelerinde çalışırlar. Her alanda ara insangücüne duyulan ihtiyaç matbaa teknikerliği içinde söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu