Milli güvenlik siyaseti nedir?

Milli güvenlik siyaseti nedir?
Milli güvenlik siyaseti belgesi nedir?


bir vatandaşın kişisel düşüncesi
”bir kırmızı kitap varmış. son türk devleti’nin yönetim makamlarında bulunan herkes bu kitabı bilirmiş.

bu kitabın kapağında ”milli güvenlik siyaset belgesi” yazıyormuş. bu kitap beş yılda bir yazılırmış.

ana ilkeleri hemen hiç değişmezmiş. sadece türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden şeylerin sıraları bazen değiştirilirmiş.

bu kitap, yönetim makamına gelen herkese derhal okutulurmuş. sözgelimi bakanlığa atanan biri makamına oturur oturmaz, biri yanına gelir ve eline bir ”kırmızı kitap” tutuştururmuş.

”oku” dermiş. bakanlığa atanamanın sevincini yaşayan yönetici kitabı okurmuş. sevinci kursağında kalırmış.

çünkü bakanlıkta yapabileceği işlerin bu kitapla sınırlı olduğunu anlarmış. bu da hemen hiçbir şey yapamayacağı anlamına gelirmiş.

ona şöyle denilmek istenirmiş:

”aslanım, sen göstermelik bir demokrasinin bakanısın. otur oturduğun yerde. davetlere git, gezilere katıl. rutin işlerini yap. gerisine karışma. devlet işlerini yapacak başka makamlar vardır.”

ba****** çaresiz boyun eğermiş.

***

bunları size ”mişli geçmiş” makamında anlattım. çünkü bunların tümünü eskiden bakanlık yapmış bir muhterem zattan dinledim.

ve bütün bunların doğru olduğuna inanıyorum.

ayrıca eksiği noksanı bulunduğuna da inanmıyorum. ispat da edebilirim.

işte gümrüklerden sorumlu devlet bakanımız rıfat serdaroğlu. bir rus gemisi yakalayarak kendince ”bakanlık yapmak” istedi.

”biz de gümrüklerden sorumluyuz. bir fonksiyonumuz olsun” demek istedi. doğru ya da yanlış bir icraatta bulunmak istedi.

derken işin içine devletin son derece üst düzey katmanları karıştılar. rus gemisi denizde süzülerek gitti. serdaroğlu’nun elleri boş kaldı.

sanırım kendine ”bir daha bu işlere karışma, gümrükte rutin işlere bak” denilmiş olmalıdır. o da bundan böyle öyle yapacaktır.

eğer bir gemi daha yakalarsa, bu işi son derece üst makamların istemiyle yapacağından asla kuşkunuz olmasın.

hatta bu kez bile öyle yapmış olabilir. suç kendisine yüklensin diye arkadan itilmiş olabilir. ama bu iddianın aksini değil, kendisini ispatlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu