Muştaki Yüzme Havuzları

Muştaki Yüzme Havuzları Adresleri

Muş Kapalı Yüzme Havuzu

Adres:İstasyon Cad.Zafer Mh. Merkez / MUŞ

Telefon:0436 216 11 44

Yüzme havuzu hijyeni

 Havuzların, durağan sular olması nedeniyle kolaylıkla kirlenebildiğine, temizliğe dikkat edilmeyen havuz sularıyla bulaşan birçok enfeksiyonel hastalık olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hamdi Aytekin, “Örneğin göz, kulak, burun, boğaz iltihapları, havuzlardan geçen mikroplarla kolaylıkla oluşabiliyor. Havuz suyu hijyenik değilse, ağıza girmesiyle hepatit A ve bağırsak hastalıklarına yok açabiliyor” dedi.


Sağlık sorunlarının önüne geçebilmenin yolunun havuz suyunun mutlaka klorlanmasından geçtiğini anlatan Aytekin, bu tarz rahatsızlıklarla karşılaşmamak için havuz ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Aytekin, şöyle konuştu: “Kişisel temizlik de çok önemlidir. İnsanlar, havuza girmeden önce mutlaka sabunlu bir duş almalıdır. Vatandaşlar (nasıl olsa havuza gireceğim) diyerek buna özen göstermiyorlar, ama bu çok yanlış. Kişinin evde duş almış olması önemli değildir. Havuza girecek kişi, mayosunu giydikten sabunlanıp, daha sonra ayağını klorlu suya basarak havuza girmelidir. Havuz kenarlarında insanların duş alabilecekleri kabinler bulunmalıdır. Bu tarz tesisatların olmadığı havuzlarda enfeksiyonel hastalıklar kolaylıkla bulaşabilir.”

YÜZME HAVUZLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Bursa Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürü Yusuf Ziya Leventoğlu da, yüzme havuzlarından insanlara, tifo, paratifo, dizanteri, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıklarının bulaşabildiğini bildirdi. Bu gibi hastalıklara maruz kalmamak için, havuz suyunun 0.8 mg/L düzeyinde klorlanması gerektiğini vurgulayan Leventoğlu, klor seviyesinin 0.4 mg/L’nin altına düşürülmemesinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Açık havuzlarda her gün, kapalı havuzlarda gün aşırı, havuz dibi emici süpürge ile havuz duvarındaki lekeler de klorlu suyla ovularak temizlenmelidir. Havuz üzerinde biriken kirler, bekletilmeden temizlenmelidir” dedi.
Leventoğlu, havuz suyunun filtre sistemiyle temizlenmesinin önemine değinerek, havuzun temizliği kadar havuz çevresinin temizliğine de mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.
Havuz çevresinin her gün yıkanması ve haftada bir gün de klorlu suyla fırçalanarak temizlenmesinin önem taşıdığını ifade eden Leventoğlu, şunları kaydetti: “Duşlar, tuvaletler, lavabolar, oturma yerleri, sıralar klorlu suyla yıkanmalı. Havuza girme kurallarına uyulmalıdır. Ayak enfeksiyonu, deri lezyonu, çıban, göz iltihabı, kulak akıntısı, güneş yanığı, zührevi hastalığı veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olanlar kendi sağlığı ve toplum sağlığı için havuza girmemelidirler. Havuz kenarlarında yiyecek yenmemeli ve sigara içilmemelidir. Uzun saçlılar bone kullanmalıdır. Suya tükürülmemelidir. Havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girilmemelidir.”

alıntıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu