Namazı Allah’ın istediği şekilde kılmasak da kabul olur mu?

Namazı Allah’ın istediği şekilde kılmasak da kabul olur mu?
Namaz, İslam öncesi kurban, hac, oruç gibi, Mekke’de var olan ibadetlerden biridir. 360 adet (bu sayı yanlış olabilir) putun bulunduğu Kabe’ye dönülerek kılınıyordu. İslamda da devam etmiştir. İslamın başlangıcında Kudus’e dönülerek kılınıyordu. Bedir,Uhud, Hendek savaşlarının kazanılmasından sonra, Yahudiler de Medineden gönderilmiş, ticaret ve nakliye tamamen Arapların eline geçmiştir. Medine’den Mekke’ye dönüş öncesi peygamber tarafından yön değiştirilerek Kureyş eski dininin yönüne yani Kabe’ye doğru kılınmaya başlamıştır. Kabe Hz. İbrahimin yaptığı bina olarak kabul görerek bu değişim yapılmıştır. Mekkeye dönüşte Kabedeki putlardan biri hariç (Hacer ül esved taşı) hepsi kaldırılmıştır.

Kuranda sadece namaz kılın hükmü olup, günde kaç vakit, kaç rekat ve nasıl kılınacağı hakkında koşular yoktur. Bunlar, imam olarak kabul görüp, fikirleri mezhep haline gelen çeşitli din adamlarının söylediklerine göre, yani mezheplere göre farklılıklar gösterir.
Herkes çevresinden öğrendiklerini en doğrusu sandığından, bunlara göre kılınması, kişinin mutluluğu için yeterlidir. Önemli olan insanın kendini tatminidir. Neye inanıyorsanız o şekilde devam edin. Araştırıp bunun sonucu inançlarınızda değişimler olursa bunlara uyun. (Zaten öyle olacaktır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu