Sd kartta okuma hatası neden verir?

Sd kartta okuma hatası neden verir?
Hafıza kartlarında en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

En fazla karşılaştığımız sorun verilerin kaybolması, fotoğrafların açılmaması.

Soğuktan-sıcaktan ve güneşten etkilenirler mi?

Hayır; soğuktan, sıcaktan ve güneşten etkilenmezler.

Suya dayanıklı mıdırlar?

İçlerinde microchip olduğu için suya dayanıklı değillerdir. Hatta bu tür bir sorunla karşılaşıldıysa eğer makineye takılmaması önerilir. Makineyi kısa devre etme riski çok yüksektir.

Kart okuyucu ve yazıcı aparatları (adaptörler). Pek çok kart markasının değişik özelliklerde ve değişik kart tiplerine uygun okuyucularını bulmak mümkün.

Darbelere dayanıklılıkları konusunda bilgi verebilir misiniz?

Düşmelere karşı dayanıklıdırlar ama ezilmeye değil. Micro drive olarak tabir edilen, daha çok bir kart gibi değil de hard-disk gibi çalışan kartlar ise düşmelerden de etkilenirler.

Orijinal bir kartla sahtesini ayırt etmek mümkün müdür?

Açıkça sahtekarlık o kadar iyi bir şekilde günümüzde yapılıyor ki pek tüketicinin fark edeceği durumda olmuyor. Ama güvenilir markalar buna pek izin vermiyor. Alışveriş yapılan yerlere dikkat etmek lazım. Güvenilir yerlerden almak lazım.

Hafıza kartları kaç kereye kadar silinip tekrar kullanılabilirler?

Hafıza kartları kırılıp paslanma olmaması durumunda neredeyse sınırsız miktarda veri kaydedilip silinebilirler. Çok uzun ömürlüdürler.

Fotoğraf makinelerindeki hafıza kart yuvası.

Makineye yanlışlıkla tersten yerleştirilirse, makineye ve karta ne tür zararlar verebiliriz?

Bu durumda kart yuvaları makine tarafında olan cf ise mutlaka bir servise gitmek zorundadır. Makinenin kart yuvasının içindeki pimleri kırar, kartın üzerindeki delikler bozulur veya tamamen kapanır. Sd ve mmc kartlarda kolay kolay ters takma durumu olmaz ama başarılırsa ters takmak makinenin içindeki kontaklar deforme olur. Yani yine bir servise görünmesi gerekebilir.

Kartımızı cep telefonu gibi manyetik alanların yakınında tutmanın bir zararı var mıdır?

Cep telefonu gibi manyetik alanda bir şey olmaz ama çok yüksek gerilim hatlarında zaman zaman yazılımlarının silindiği oluyor. Bu tür durumlarda formatlamakla kartı çoğu zaman kurtarıyorsunuz ama bazen de kurtulmadığı oluyor. O zaman da bilgisayardan biçimlendirebiliyorsunuz ama fotoğrafların kaybolma riski her zaman vardır.

USB girişli kart okuyucuları.

Kartımızı köpek ve kedi gibi ev hayvanları ısırırsa zarar görmesi mümkün müdür?

Böyle bir durumda kartınız artık kullanım dışı olmuş olur.

Kartlar yanlışlıkla çamaşır makinesinde yıkandığında bozulabilirler mi? Bu konuda hiç duyum aldınız mı?

Henüz böyle bir şikayetle gelen olmadı ama olmayacak diye bir şey yok. Tabiî ki böyle bir durum olursa makineye takmadan önce mutlaka çok iyi kurutulması gerekir. Yoksa makineleri bozabilir.

Kartınızı satın aldığınızda, içinde yer aldığı sert plastik kutucuğu atmayın. Kartınızı makine dışında taşırken bu kabı kullanabilirsiniz.

Sizin en sık karşılaştığınız kart arızaları nelerdir?

Makinenin hafıza kartını görmemesi.

Yanlışlıkla karttaki tüm bilgileri silersek geri getirmenin bir yöntemi var mıdır?

Yanlışlıkla silinen ve formatlanan kartların içindeki bilgileri geri getirmek mümkündür. Yaklaşık yüzde 90 kare geri getirilir hatta daha önce silinmiş olan karelerde geri gelir. Başınıza böyle bir şey gelirse kartla hiç oynamadan bize ulaştırılırsa bütün kareleri kurtarırız.

Okuma hatası veren bir kart onarılabilir mi?

Çoğu zaman evet ama garantili ve kaliteli kartlar genelde yaşam boyu garantili olduğundan genelde değiştirilmesi yoluna gidiliyor.

Gerek kart gerekse kart okuyucu/yazıcıları ürün paketlerinde programları ile yer almaktadırlar. Bu programlar vasıtası ile bilgisayarınızda kart işlemlerinizi yapabilirsiniz. Programın silinmesi veya cd sinin kaybolması durumunda, sürücü (driver) programlarını kart şirketinin sitesinden temin etmeniz mümkün.

8GB’lık tek bir kart mı yoksa 2’şer GB’lık 4 kart mı taşımak daha güvenlidir?

Hafıza kartları elektronik kartlar olduğu için tabiî ki riski paylaştırmayı tercih ederim 8gb veri kaybetmektense 2gb lık veriyi kaybetmeyi tercih ederim.

Kart taşıması ve saklanması ile ilgili bize önerileriniz neler olabilir?

Hafıza kartı taşımak için mutlaka ya kartların kendi kutularında olması veya bunlar için yapılan özel çantalarda taşınması gerekmektedir yoksa ezilebilir veya hasar görebilir.

Değişik tip ve sayıda kartlarınızı taşıyabilmeniz için tasarlanmış kart çantaları.

Kartlar da filmler gibi gümrük noktalarındaki X-ışınlarından etkilenebilirler mi?

Hayır x ışınları hafıza kartlarını etkilemiyor.

Son olarak kart seçiminde özetle nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle güvenilir bir yerden kartınızı alınız ve sattığı ürünün arkasında olan biri olsun. Piyasada bilinen garantili ürünler alınız. Taşırken mutlaka kendi kılıflarında ya da makinenin içinde olmasına özen gösteriniz.

Röportaj : Ali Emre ÇETİNER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu