Ses Kaynakları Nelerdir?

Ses Kaynakları Nelerdir?

Yaşadığımız çevrede bulunan canlı ve cansız varlıklar ses çıkarırlar. Ses çıkaran varlıklara ses kaynakları denir. Çevremizde ses çıkaran insan, hayvan, su, rüzgâr, gök gürültüsü doğal ses kaynaklarıdır. Müzik aletlerinin, zilin, saatin, taşıtların ve makinelerin motorlarının çıkardığı sesler yapay seslerdir.


Ses her yönde yayılıyordur diyebiliriz. Duyma organımız sayesinde bir ses kaynağının yerini, bize uzakta veya yakında olduğunu söyleyebiliriz.

12 Yorum

 1. Ozaman ses kaynakları iki çeşittir diyebiliriz, doğal ses kaynakları ve yapay ses kaynakları. Düdük sesi yapay ses kaynağı, ıslık sesi doğal ses kaynağıdır. Bu örnek doğal ve yapay ses kaynakları arasındaki farkı anlatabilecek  en iyi örnektir.

 2. Çevremizdeki Ses Kaynakları Nelerdir?

  Ses çıkaran her madde veya cisme ses kaynağı adı verilir. Ses kaynaklarının çıkardığı sesler birbirinden farklıdır. Bazı sesler doğaldır. Bazıları ise insanlar tarafından yapay olarak oluşturulabilmektedir.

  1.Doğal Ses Kaynakları: Kuş sesleri, deredeki suyun sesi,rüzgarın sesi, dalgaların sesi doğal seslerdir. Doğal sesleri üreten varlıklara doğal ses kaynakları denir.

  2.Yapay Ses Kaynakları: Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler yapay seslerdir.
  Yapay sesleri üreten varlıklara yapay ses kaynakları denir.

 3. Doğal Ses Nedir? – Doğal Ses Kaynakları Nelerdir

  Kuş sesleri, deredeki suyun sesi, rüzgarın sesi, deniz kenarlarındaki dalgaların sesi doğal seslerdir. Doğal sesleri üreten varlıklara doğal ses kaynakları denir.

 4. bu siteler bana şu şekilde yardımcı oluyor…IKLAMA:mesela proje ödevlerim de yardımcı oluyor sonra bilgi kazandırıyor…kısacası bu siteler çok güzel derim…peki ya siz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu