Slot car nedir? Pist nasıl kurabilirim?

Slot car nedir? Pist nasıl kurabilirim?

Slot Car Racing (Kanallı Araba Yarışları) dünyada yüzbinlerce meraklısı olan bir hobi. Tarihi 1900′ lerin başına kadar dayanıyor. Bilinen ilk raylı araba 1908 yılında bir Amerikan oyuncak firması olan Ives’in raylı tren parçalarından ürettiği araba. Bundan kısa bir süre sonra Alman Marklin firması da teneke evlerin etrafında dönen benzer bir araba sistemi üretti.

1912 yılında Lionel firması ilk 2 arabalı, ayarı transformatörü olan ve yarışabilen araba setini piyasaya sürdü. 1930’lu yıllarda ise Alman Marklin ve Tipp firmaları daha gelişmiş, çeşitli ölçeklerde detay kalitesinde modeller ve setler ürettiler. Bu dönemlere kadar üretilen modellerde arabalar tren raylarına benzer raylarda yürüdükleri için yarış arabalarının gerçekliğini yansıtmıyordu.
1935 yılında bir İngiliz mühendis Charles Woodland çok daha iyi bir fikir ortaya attı ve tren rayı kullanmak yerine arabaların virajlarda sürüklenmesini ve spin atmasını, dolayısı ile gerçek yarışlara daha çok benzemesini sağlayan kanalları (slot) kullandı. Bugün dünyada profesyonel anlamda yani yarış kulüplerinde yarışabilecek düzeyde ve uluslararası ölçekte üretim yapan sadece 5-6 firma var. Bu firmalar en çok İngiltere, Amerika ve İspanya’da bulunuyor.
Scalextric Nedir?
Scalextric yarış setleri 1947 yılından itibaren Fred Francis tarafından geliştirildi. İngiltere’de 1952 yılında Minimodels Limited firmasının sahibi Fred Francis tamamen yarış özellikleri olan setleri ve arabaları üretmeye başladı. İlk arabalar Austin Healey 100/6, Ferrari 4.5L 375F1 and the Maserati 250F oldu. Bu yeni marka 1957 Harrogate Oyuncak Fuarın’da bir sansasyon yarattı. 1964 yılında Londra’da Scalextric Dünya Şampiyonası tertiplendi. Bu uluslararası yarışmadan kısa bir süre sonra Scalextric Fransa, Yeni Zelanda, Avustralya ve Amerika’da üretilmeye başlandı.
1950’lerin başında, bütün Avrupa’da Scalextric markasını “slot car” ürünü ile özdeşleştiren Mr. B Francis, 1998 yılında arkasında tüm dünyada 40 milyon adetten fazla set satmış, hisseleri dünya borsalarında işlem gören dev bir firma bırakarak hayata gözlerini yumdu.
Scalextric setleri “slot car” kavramına yeni bir boyut getirmiştir. Her Scalextric seti aylar süren titiz bir çalışma sonucu üretim aşamasına gelir. Her araba modeli için üretici firmalarla 140-150 bin dolar arası lisans anlaşması yapılmakta ve arabalar gerçeklerinin tıpatıp aynısı olarak hazırlanmaktadır. Bugün dünyadaki en büyük ve yaygın “slot car” setleri ve arabaları üreticilerinin lideri olan Scalextric dünyanın çeşitli ülkelerindeki kendi fabrikalarında üretim yapmaktadır.
Scalextric ürünleri Türkiye’ye 1981 yılında kurulmuş ve 22 yıldan beri elektronik hobi alanında faliyet gösteren Proses Elektronik Ltd. Şti tarafından getirilmekte ve dağıtılmaktadır. Proses Elektronik Scalextric ürün yelpazesinde bulunan ve setlerden başlayarak, arabalara, aksesuarlara, tamir takımlarına kadar “slot car” meraklısının tüm ihtiyaçlarını ithal etmekte ve dağıtımını yapmaktadır.
Dünyada Slot Car Kulupleri
Bugün dünyada 3,000 civarında “Slot Car Race Club” var. Bunlar ulusal ve uluslarası organizasyonlarla destekleniyor ve Formula, GTI, Endurence, Rally gibi sınıflarda yarışlar tertipleniyor. Kuralları gerçek yarış kurallarına çok yakın. Pistler, yarışlar ve puanlama sistemleri çok gelişmiş bilgisayar programları ile yürütülüyor.
10-11 Kasım 2003 tarihinde Brüksel’de yapılan uluslararası slot car yarışlarına 6 şar kişiden oluşan 16 takım katıldı. Yarış tam 24 saat (Le Mans) kesintisiz sürdü ve yarışlara 12 değişik ülkeden 96 yarışçı katıldı.
Türkiye’de Slot Car Racing
Ve nihayet Türkiye’de de bir kulübümüz oldu. İstanbul’da Kadıköy’de Türkiye’nin ilk “Scalextric Türkiye Slot Car Racing” kulübü 2000 yılının hemen başında kuruldu.
Uluslararası standartta bir piste sahip olan kulüpte her hafta sonu yarışlar tertipleniyor. Her ay sonunda toplam 8 yarış yapılmış oluyor ve her ayın sonunda kazananlara kupaları, ödülleri veriliyor. 2000 yılının başlarından itibaren Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yeni kulüpler açılıyor.
Dünyadaki diğer slot car kulüpleriyle de ilişki içinde olan Scalextric Türkiye Slot Car kulübü önümüzdeki yıllarda Türkiye’de uluslararası bir yarışma tertiplemeyi düşünüyor.
Şu anda 8 kanal 28 m olan Kadıköy’deki pist dünyadaki en büyük slot car pistlerinden biri.
Şehirlerinde bir kulüp kurmak isteyenler veya bu hobi ile ilgili bilgi almak, yarışlara katılmak isteyenler kulübe (0216) 418 07 08 numaralı telefondan ulaşabilirler.  Türkiye Slot Car Kulübünün bir şubesi de Kadıköy Acıbadem’de Tepe Nautilus Alışveriş Merkezinde açıldı. Burada slot car hobisi ile tanışmak, yarışlar yapmak üzere 6 kanallı 20 metrelik bir pist bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu