Temellük Nedir?

Temellük Nedir? ( Acquisition )

Temellük : Alacağın devralınması. Temellük “appropriation” kelimesinin basitçe Türkçeye çevirisi alma, çalma, maletmedir. Postmodern bir sanat tekniği ya da taktiği olarak degerlendirilmesinin yanında başlı başına bir sanat olarak da değerlendirilmektedir. Oldukça sorunlu bir kavramdır zira bu kavram üzerine kafa yormak için, müelliflik, orijinal, sahiplik üzerine de kafa yormak gerekmektedir ki hepsi birbirinden problemlidir.

Walter Benjamin’in Aura kavramına (“unique phemonenon of a distance however close it may be”)[1] yeni bir açılım getirmiş, alınan, alıntılan üslübun ya da imajın varlığı aslın yokluğuna işaret eder. Sürekli bir ertelenme süreci sözkonusudur, ve bu hep geriye dogru giden bir süreçtir. Örneğin Sherrie Levine fotografları bizi Edward Weston’a onlar Praxiteles, Praxiteles ise sanatçısız klasik Yunan Heykellerine götürmektedir. Bu durumda ne birinin ne de diğerinin orijinalliğinden bahsedebiliriz. Dauglas Crimp’in dediği gibi “her resmin altında başka bir resim yatmaktadır.”[2]

Temellük diğer bir adıyla maletme sanatı Dauglas Crimp’in kuratörlüğünde 1997’de açılan “Resimler”[3] adlı sergiyle sanat dünyasında tartışılan daha doğru bir tabirle göz ardı edilemeyen bir hale geldi, postmodern bir taktik olarakta görülen maletme bu bağlamda da göz ardı edilemez oldu. Sergiye katılan sanatçıların yaptığı imgelerden imge yaratarak modernizmin orijinallik ve sanatçılık-yaratıcılık-birey üzerinden kurgulanan sahiplik mitini sorgulamaktı. Bu konudaki tartışmalar maletmenin Postmodern bir taktik olup olmadığı, bunun bir sanat olup olmadığının yanında bizzat maletmenin (appropriation) ne anlama geldiğine dair geniş bir yelpazeye dağıldı. Öte yandan New York kökenli bu sanat ya da sanat tavrı diyelim o kadar kısa bir sürede etkili oldu ki kısa bir süre sonra fotograf (photography) yerine yeniden fotograflamak (rephotography) gibi kavramlar doğdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu