Tuz gölünde bulunan balık türleri nelerdir?

Tuz gölünde bulunan balık türleri nelerdir?
Tuz gölünde su yürüyüşü

Doğa Derneği ve Atlas Dergisi, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan, son yıllarda önemli oranda küçülen Tuz Gölü’ne dikkat çekmek için ”Tuz Gölü’ne Sadakat Yolculuğu” düzenledi.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, ”Bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden Konya Kapalı Havzası’nda her yıl bir Tuz Gölü’nü kaybediyoruz. Yani bölgede her yıl Tuz Gölü kadar su yok oluyor” dedi.

Doğa Derneği ve Atlas Dergisi, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan, son yıllarda önemli oranda küçülen Tuz Gölü’ne dikkat çekmek için ”Tuz Gölü’ne Sadakat Yolculuğu” düzenledi.

İstanbul, Ankara, Konya gibi çeşitli illerden Tuz Gölü’ne kıyısı bulunan Konya’nın Cihanbeyli ilçesine gelen çok sayıda kişi, bir zamanlar suyla kaplı Tuz Gölü alanında gezinti yaptı.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, burada yaptığı açıklamada, Tuz Gölü’nün Konya Kapalı Havzası’nın en kuzeyinde yer aldığını, torosların kuzeyinden süzülen yağmur ve kar sularının Tuz Gölü’ne ulaştığını söyledi.

Tuz Gölü’nün genellikle yeraltı su kaynaklarından beslendiğini ifade eden Eken, son yıllarda Çumra, Ereğli, Karaman gibi birçok bölgenin yer altından yoğun şekilde su çekildiğini, bunun da Tuz Gölü’nün sonunu hazırladığını kaydetti.

Tuz Gölü’nün hızla küçüldüğünü, çevresindeki göllerin birer birer kuruduğunu anlatan Eken, şu bilgileri verdi:

”Havza’da her yıl 1 milyar metreküp suyun kullanılması gerekiyor. Ancak tarımsal amaçlı 1 milyar 600 milyon metreküp su çekiliyor. Yani 600 milyon metreküp su bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden heba ediliyor. Bu suyu kaybetmesek Tuz Gölü’nün yüzeyini kaplar. Bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden Konya Kapalı Havzası’nda her yıl bir Tuz Gölü’nü kaybediyoruz. Yani bölgede her yıl Tuz Gölü kadar su yok oluyor. Damla sulama gibi sistemlerle su tasarrufu sağlayabiliriz. Aksi takdirde, 2 milyon yaşındaki Tuz Gölü gibi göllerimizi kaybetmeye devam edeceğiz.”

Bölge halkı ise yıllardır tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarını, ancak susuzluğun kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Tuz Gölü’ne kıyısı olan Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı beldesinden gelen vatandaşlar, birçok çiftçinin susuzluk nedeniyle tarım ve hayvancılığı terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Konuşmaların ardından Doğa Derneği üyeleri Tuz Gölü’nün kuruyan alanında dev bir ”İmdat” yazısı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu