Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nedir?

Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nedir? ( Futures Contracts )

Vadeli İşlem Sözleşmeleri : Sözleşmenin taraflarına bugünden, belirlenen ileri bir tarihte üzerinde anlaşılan fiyattan, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı veya kıymeti satın alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.

Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir ticari mal veya finansal enstrümanı, gelecekteki belirli bir tarihte, önceden belirlenmiş bir fiyattan almak veya satmak üzere gerçekleştirilen sözleşmelerdir.

Vadeli işlem sözleşmeleri mısır, buğday ve portakal suyu gibi geleneksel emtiadan, devlet tahvilleri, faiz oranları, enerji ve hisse senedi endekslerine, farklı varlık sınıfları için kullanılabilmektedir.

Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikteki malı, kıymetli madeni, finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını ya da dövizi alma ya da satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.

Vadeli işlem sözleşmeleri genellikle mallara (tarımsal ürün, enerji ürünleri, metaller vb.), hisse senetlerine, hisse senedi endekslerine, faiz oranlarına ve dövize dayalı olarak düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra, hızla gelişen günümüz mali piyasalarında değişen yatırımcı ihtiyaçlarına paralel olarak hava durumu, kredi riski gibi birçok farklı değişkene dayalı olarak düzenlenen vadeli işlem sözleşmeleri de işlem görmeye başlamıştır.

Vadeli işlem piyasalarında şu amaçlarla işlem yapılmaktadır:

Korunma Amaçlı İşlemler: Spot piyasada pozisyonu olup, fiyat riskinden korunmak isteyen yatırımcılar gelecekteki fiyatı sabitlemek amacıyla vadeli işlem piyasasında işlem yaparlar.

Spekülasyon Amaçlı İşlemler: Spekülasyon amaçlı işlem yapan yatırımcılar fiyat hareketlerinden kazanç sağlamak üzere risk alırlar. Spekülatörler bu suretle piyasaların likit olmasını sağlarlar.

Arbitraj Amaçlı İşlemler: Aynı anda, aynı vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasalar arasındaki fiyat farklarından veya spot piyasa ile vadeli piyasa arasındaki fiyat farklılıklarından faydalanarak kar elde etmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Aynı anda bir piyasada alım, diğer piyasada satım yapıldığı için açık pozisyon taşınmamakta, yani herhangi bir risk alınmamaktadır.

Öncelikle aracı kuruluşta bir hesap açmanız gerekir. Bireysel müşterilerin doğrudan borsada işlem yapabilmesi mümkün değildir. İşlemler, borsa üyesi aracı kurumlar vasıtasıyla yapılabilir. Borsa emirlerin eşleştirilmesinde ve emirlerin iletilmesinde elektronik bir sistem kullanmaktadır. Emirler Borsaya üyeler tarafından iletilir.

Fiziksel Teslimat Yoktur

Saxo Capital Markets, vadeli işlem sözleşmelerine dayanak teşkil eden finansal ürünlerin fiziki teslimatını gerçekleştirmemektedir. Vade bitiminde ya da öncesinde müşteri adına pozisyonlar nakdi uzlaşı yoluyla kapatılmaktadır.

Teminatlandırma

Futures kontratlar belirli bir varlığı önceden belirlenen bir fiyattan gelecekte alma ya da satma hakkı tanıdığı için, sözleşmenin alıcısı ya da satıcısı işlem yapabilmek için bir teminat ayırmak zorundadır. Ayrılan bu miktara marjin denir. Söz konusu marjin tüm müşteriler için aynı olmakla birlikte borsalar bazında farklılaşmaktadır. İşlem yapılan varlığa göre değişmekle birlikte, ortalama %1-%10 arasında marjin gerekliliği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu