Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Atatürk / Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Mahalle Mektebi: Osmanlı Eğitim sisteminde subyan okulu olarak geçen, ilk öğretim düzeyinde eğitim veren okullara verilen genel addır. Artık bulunmamaktadır.

Şemsi Efendi Okulu: Şemsi Efendi Okulu bugün Terakki Vakfı’na bağlı okulların ilk olanıdır. Selanik’teki bu okul bugün hizmet vermemektedir.

  • Selanik Mülkiye Rüştiyesi – Selanik Orta Okulu: Bugün için bilgi yoktur.
  • Selanik Askeri Rüştiyesi – Selanik Askeri Orta Okulu: Bugün için bilgi yoktur.
  • Manastır Askeri İdadisi – Manastır Askeri Lisesi: Manastır’dadır ve bugün müzedir.
  • Harp Okulu – Kara Harp Okulu
  • Harp Akademisi – Harp Akademileri Komutanlığı

Öğrenim çağına gelen Mustafa, annesinin isteğiyle Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde öğrenime başladı, daha sonra babasının isteğiyle Mektebi Şemsi İbtidai (Şemsi Efendi Mektebi)’ne geçti. Bu sırada babasını kaybetti (1888). Bir süre Rapla Çiftliği’nde Hüseyin dayısının yanında kaldıktan sonra Selânik’e dönüp okulunu bitirdi. Bu arada Zübeyde Hanım, Selanik’te gümrük memuru olan Ragıp Bey ile evlendi.

Şimdi müze olan Koca Kasım Paşa Mahallesi Islahhane Caddesi’ndeki ev 1870’de Rodoslu müderris Hacı Mehmed Vakfı tarafından yaptırılmış ve 1878’de yeni evlenen Ali Rıza Bey tarafından kiralanmıştır. Ancak o öldükten sonra Mustafa ve ailesi bu evden yanındaki 2 katlı, 3 odalı ve mutfaklı daha küçük eve taşınmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /Atatrkn okuduu okullar/atatürkün okuduğu okullar çok kısa bilgi/atatürkün okuduğu okullarkısa ve özet

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top