Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Orucun Getirdikleri

Orucun Getirdikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Orucun Getirdikleri
Orucun hayatımızdaki önemini ifade etmek için Efendimiz (s.a.s) şöyle tavsiyelerde bulunmuştur. Kalplerinizi az gülmek ve az yemekle ihya edin, açlık ile temizleyiniz ki, yumuşasın ve parlasın.

Çocuklarımız Ramazan ayı içerisinde oruçla ilgili çeşitli sorular sorarlar hatta arasıra bizlerle birlikte sahura kalkarak bu ayın bereketini yaşama şansına ulaşırlar.

Her birimiz küçük yaşlarda babannemizin seccadesini alıp onun gibi secdeye kapanmış, annelerimiz iftar açtığında onlara özenerek oruç tutmak istemişizdir.

Dinimiz sorumluluk yaşına ulaşan kişiye namazı da orucu da farz kılmıştır. Fakat, aileler henüz bu sürece gelmeden çocuklarını namaz ve oruçla tanıştırmalı bu konuda bilgilendirmelidirler.

Ayrıca çocukları aile iftarlarına, yoksulların bulunduğu iftar çadırlarına, sohbet ortamlarına da götürerek onlara burada Ramazan ayının bereketini görme ve tatma fırsatı verilmelidir.

Sevmek, etrafınızdaki insanlarla diyalog kurmanızı sağlar, kalpler arasında gizli bir bağ oluşturur adeta. Sevgiyi belli etmek ise bambaşka bir olgudur. Kalbinizdeki sevgi zamanla hal dilinize yansır ve her hareketinizle belli edersiniz içinizdeki sevginin yoğunluğunu. Bir de sevgini ispat etmek vardır.

Yani, orucun bir bütün olarak mahiyetini ve gerekliliğini, dini ve sosyal boyutunu, insanlığa kattığı pozitif değerleri çocuğun anlaması ve yaşaması için ailenin çocuğu bilgilendirerek teşvik etmesi gerekir.

Oruç Allah katında öyle değerli ki sevabını meleklere bile yazdırmıyor. Adeta oruç tutan kullarımın mükafatı bana aittir siz aradan çekilin diyor meleklerine ve kim bilir nice güzellikler, sürprizler, ihsanlar bizleri bekliyor ahirette İnşallah.

Oruç Sağlığımz açısından bizlere neler getirir.

Oruç mideyi,bağırsakları ve kalbi dinlendirir.

Oruç;ruhun ,kalbin ve vucudun devasıdır.Vücuddaki vazlalıkları eritir,zararlı olan gıdaları vücuda almaktan kişiyi alıkoyar.Sağlığın korunmasında orucun pek büyük tesiri vardır.Oruç hem ruhani hemde tabii bir devadır.

Eğer hastanın aç bırakılması vaya oruç tutulması halinde vücudki zararlı maddeleri dışarı atarak tedavi olması mümkün olursa ,bu tedavi ilaç kullanılarak yapılmamalıdır.

Oruç sıhhat kaynağıdır.Oruç şişmanlığı giderir.

Oruç bağırsakları inceltir,şişmanlığı da gider.

Sizlere oruç tutmanızı tavsiye ederim.Çünkü oruç cinsel istek ve arzuyu zayıflatır,damarlardaki kanı da azaltır.

Cihad ediniz ki ganimet elde edesiniz.Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız.Ticari yolculuklar yapınız zengin olasınız!

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç gönüllerinizi arındırır.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top